Türkiye’nin zincir markası Özsüt geleneksel tatlıcılığı modern pastacılıkla bütünleştiriyor

Özsüt’ün serüveni 1938 yılında İzmir Kemeraltı’nda başlıyor. 1990’lı yıllarda tüm Türkiye’de yaygınlaşan Özsüt, İzmir’den çıkarak Türkiye’ye mal oluyor ve sevilen bir marka haline geliyor. Bugün 45 ilde, 145’i aşan şubesiyle, yurt dışında ise 4 şubeyle hizmet veren Özsüt’ü Genel Müdürü Latif Aral’dan dinledik.

Özsüt’ün hikâyesi ilk olarak Osmanlı mutfağından gelen bir tatlı ustasının yanında yetişen Sefer Usta’nın önce yoğurt ve kaymak satmasıyla başlıyor. Ardından Sefer Usta bugün de aynı lezzetle misafirleriyle buluşan kazandibi tatlısıyla tanınıp seviliyor. Latif Aral bu hikâyeyi şu sözlerle sürdürüyor: “Sefer Usta’nın oğlu ve halen de Yönetim Kurulu Başkanımız olan İbrahim Urlulu’nun yönetimi devralmasıyla Özsüt için farklı bir dönem başlıyor. Özsüt günümüzde, geleneksel Osmanlı tatlıcılığının sırlarını, Fransa’nın modern ve köklü pastacılık anlayışıyla bütünleştiren bir marka. 82 yıllık tarihinde, geleneksel tatlıcıdan modern bir cafe’ye dönüşen markamız, kurum felsefesi olarak en taze ve en doğal malzemelerle ürünlerini hazırlamaktan asla taviz vermiyor.”

“Sevilen pastamız Oranjetta’yı yeniden müdavimlerimizle buluşturuyoruz”

Özsüt içinde sürpriz tatlar barındıran, mevsimin en doğal ve taze ürünlerinden hazırlanan lezzetlerin ön planda olacağı enfes bir kış menüsüyle sezona merhaba demeye hazırlanıyor. “Mevsime özel meyvelerle bardak pastalarımızı müdavimlerimize ikram edeceğiz” diyen Aral, “Özellikle Kestaneli Magnolia ve Balkabaklı bardak pastalarımızın büyük beğeni toplayacağını düşünüyoruz. Bu mevsim bir sürpriz yaparak, aslında son olarak 2005 yılında misafirlerimize sunduğumuz, çok sevilen pastamız Oranjetta’yı yeniden müdavimlerimizle buluşturuyoruz. Bu lezzetimiz Özsüt severler tarafından sürekli aranıyor ve talep ediliyordu. Portakal severlere yönelik bir lezzet olan Oranjetta’nın klasiklerimiz gibi çok sevileceğine inanıyoruz. Diğer sürprizlerimizin başında ise; yepyeni, inovatif lezzetlerimiz Balkabaklı ve Özsüt imzalı Cheesecake’lerimiz geliyor. Öte yandan bildiğiniz gibi 2019 yılından bu yana dünyaca ünlü pasta şefi Karim Bourgi ile iş birliğine giderek ürün yelpazemizi genişletmiştik. Bourgi’nin kendi tarifleriyle hazırladığı yepyeni pastalar ve tatlılar da var” ifadelerini kullanıyor.

Özsüt’te en sevilenler

Özsüt menülerinde tuzlu ve tatlı atıştırmalıklardan sandviçlere, birbirinden farklı ekşi mayalı ekmek çeşitlerine kadar 90 çeşide yakın geniş bir seçenek sunuyor. Özsüt’ün en sevilen lezzeti hiç kuşkusuz markayla özdeşleşen kazandibi oluyor. İmza ürünlerinden biri de Çeşme’nin özgün lezzeti, “gerçek” salep. Diğer yandan, Özsüt denince ilk akla gelen pastalardan ödüllü “Özsüt’ün Aynası” da beğenilen lezzetlerin başında geliyor.

“Lezzetlerimizi mevsime özel en taze ürünlerle hazırlıyoruz”

Latif Aral, mutfakta daima günlük ve en taze ürünleri kullanma felsefelerinin Özsüt’ü diğer markalardan ayıran en önemli özellik olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Tüm lezzetlerimizi hiçbir koruyucu katkı maddesi olmadan, ustalıkla mevsime özel en taze ürünlerle hazırlıyoruz. Özsüt olarak bu yılın başında çalışmalarına start verdiğimiz yeni konseptimizin uygulaması projemiz en öncelikli konularımızdan biri. Bu projemize tüm hızımızla devam ediyoruz. Tatlı, cafe, yemek, premium yemek ve Özsüt 2.0 adını verdiğimiz farklı konseptlerimizi farklı bayilerimiz ve lokasyonlarda yaygınlaştırmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Diğer yandan lezzet tutkunlarına unlu mamullerimizin sunulacağı, mini bir cafe konseptinde tasarladığımız yeni markamız Bonton’un da açılışını 2020 yılı sonunda hayata geçirmeyi hedefliyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın