Türkbükü’nün manzarası ile Akdeniz mutfağının buluştuğu nokta: Kuum Hotel & SPA

Muğla, Bodrum’un en güzel doğasına sahip yerlerinden biri olan Türkbükü’nde yer alan Kuum Hotel & SPA Bodrum, sadece fotoğraf karesine yaraşır muhteşem manzarası ile değil bünyesinde yer alan 3 restoranı ile de misafirlerine gerçek bir gastronomik deneyim sunuyor. Kuum Hotel & SPA Bodrum’un Executive Chef’i Zekeriya Yıldırım’dan, eşsiz lezzetlerini dinledik.

Herkesin “Chef Zeki” olarak bildiği Kuum Hotel & SPA Bodrum’un 1968 doğumlu Executive Chef’i Zekeriya Yıldırım, Bodrum’un en lüks otellerinde çalıştıktan sonra 22 yıllık macerasına Kuum Hotel & SPA Bodrum’da devam ediyor. 13 yıl önce Türkbükü’nde yüksek sosyeteye hitap etmek için açılmış 65 odalı Kuum Hotel & SPA Bodrum, sadece sunduğu eşsiz manzara ve konseptler ile değil aynı zamanda muhteşem lezzetleri ile de Türkbükü’nde sahil konseptinin en iddialı mekânlarından biri oluyor. Düğünler ve konserler ile iskelesinde unutulmayacak anılara imza atan Kuum Hotel & SPA Bodrum için Şef Yıldırım, “13 yıl önce açıldığı tarihten itibaren ‘beach’ konseptinin en iddialı ve önde gelen mekânlarındandır ve misafirlerimize sunduğumuz birçok etkinlik fırsatı ile de Kuum Hotel & SPA Bodrum’u unutulmayacak anıların adresi haline getiriyoruz” diyor.

Doğallığın ve tazeliğin getirdiği lezzet

Kuum Hotel & SPA Bodrum; ister romantik bir akşam yemeği ister tüm aile için bir ziyafet olsun her öğün lüks bir yemek deneyimi sunan Natsu Japanese Grill ve Sushi Bar ve sabahları zengin açık büfe kahvaltının yanı sıra gece ve gündüz dünya mutfağından leziz örnekler sunan Kuum Beach Restaurant seçenekleri ile misafirlerine hizmet etmeye devam ediyor. Şef Yıldırım, “Kuum Hotel & SPA sadece yazın hizmet vermektedir ve modern Türk mutfağı ve Akdeniz mutfağından örnekler sunan ana restoranda her zaman günlük balıklar ve sezonun en doğal sebzeleri kullanılmaktadır” ifadelerini kullanıyor.

“Mutlu ekip, mutlu ortamlar yaratmakla başlar”

“Menü hazırlarken dikkat ettiğim en önemli faktörler; ürünün sürekliliği, hitap ettiği kitle ve yerel ürünler” diyen Şef Yıldırım devam ediyor, “Ben orijinalliğe, yöreselliğe ve geleneklere bağlı kalarak yeni sunumlar ve yeni yemekler çıkarmaya çalışıyorum.” Her zaman yeni tabaklara ve lezzetlere açık olduğunu belirten başarılı şef, bu tutkunun çalışma arkadaşlarında da güzel bir heyecan yarattığını söylüyor ve “Ekip arkadaşlarım bu şekilde her zaman motive olmuş ve daha mutlu oluyorlar. Ben çalışma arkadaşlarımla bütün olmaya çalışıyorum. Hepimiz aynı yemeğin birer parçasıyız ve böylece muhteşem lezzetlere imza atıyoruz. Mutlu ekip, mutlu ortamlar yaratmakla başlar” diyor Şef Yıldırım.

Hedef: Gastronomiye değer katmak

Mutfakta büyük bir tutku ile çalışan başarılı şef, bu tutkunun bir sonraki nesillere de geçmesini isteyerek, “Öncelikle iyi insanlara el vermek, gastronomiye değer katacak gençler yetiştirmek ve yeni gelecek arkadaşlara örnek olmak istiyorum” diyor. Bu amaç ile genç isimlere şans verilmesini istediğini belirten şef sözlerini “Bu yola baş koymuş herkesin desteklenmesini ve şans verilmesini istiyorum” cümlesiyle sonlandırıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın