Türk Mutfağı dünya kütüphanelerinde!

Emine Erdoğan, Anadolu’nun binlerce yıllık geleneksel yemek tariflerinin ilk kez tüm yönleriyle ele alındığı ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabının tanıtım programında, kitabın dünyanın önemli kütüphaneleri ve gastronomi raflarında yer alacağı gibi kültürel diplomasi alanında da yeni bir köprü olacağını söyledi. Programa çok sayıda ünlü şef de katıldı.

Anadolu’nun binlerce yıllık yemek tarifleri bir kitapta toplandı. “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” adlı kitabın tanıtımı, İstanbul Cam ve Billur Müzesi’nde Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Tanıtıma, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile kitaba katkıda bulunan danışmanlar ve ünlü şefler, gastronomi ve tarih alanında akademisyenler, sektörün önde gelen şefleri, iş dünyası, geleneksel Türk mutfağının temsilcileri ve medya temsilcileri de katıldı. Katılan davetlilere Türk mutfağından ilhamla hazırlanan yemek ikram edildi. İkramlar arasında Emine Erdoğan’ın tarifini verdiği Leblebi Helvası da yer aldı. Yemeği “kültür”, “her toplumun milli kimliği”, insanlar arasında iletişimi ve dostluğu pekiştiren en hızlı yol ve “duyguların taşıyıcısı” olarak tanımlayan Erdoğan yaptığı konuşmada kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Sofraların aile bağlarını kuvvetlendirdiğini, dostluk bağlarını mayalayıp büyüttüğünü hatırlatan Emine Erdoğan, bayram sofralarının sevincinden, gurbette özlenen memleket yemeklerinden bahsederken mutfağın küreselleşen dünyada özel konumunu koruyan nadir değerlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Kültürel diplomaside köprü olacak

Kitabın dünyanın önemli kütüphanelerinde, gastronomi raflarında yer alacağı gibi, kültürel diplomasi alanında da yeni bir köprü olacağına inandığını dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Yaşadığımız çağ, iletişimin yıldızının parladığı bir çağ. Küreselleşme ve iletişim teknolojileri, birbirimize erişimi çok kolaylaştırdı. Kültürel alışveriş, herkesin deneyimi oldu. Bu süreçte mutfak hem bir sektör hem de bir diplomasi aracı olarak önemli roller üstlendi. Türk Mutfağı, sağlıklı, geleneksel ve atıksız yönleriyle dünya mutfaklarında öncü bir yer edinecek. Bu güce inanır, elbirliği yaparsak, gastro-diplomasi alanında yeni rekorlar kırabiliriz.”

5 danışman, 14 ünlü şefin katkılarıyla

Asırlık tarifleri aslına uygun reçetelerle kayıt altına alan kitabın hazırlanmasında akademisyen, uzman ve ünlü şefler destek verdi. Kitap, Prof. Dr. Mehmet Öz, Prof. Dr. Arif Bilgin, Prof. Dr. Günay Kut, Doç. Dr. Özge Samancı ve Dr. Gönül Paksoy danışmanlığında, Ebru Erke’nin koordinatörlüğünde hazırlandı. 14 ünlü şefin katkısıyla hazırlanan kitapta, 218 tarif yer alıyor.

Birçok farklı dile çevrilecek
“Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı uluslararası üst düzey tanıtım kapsamında Cumhurbaşkanlığı yayınlarından prestij kitap olarak basılacak. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından Türkçe basılacak kitap, Ekim 2021 itibarıyla kitabevlerinde satışa sunulacak. İngilizce versiyonu “Turkish Cuisine With Timeless Recipes” adıyla uluslararası alanda yayımlanacak kitap, başta İngilizce, İspanyolca ve Arapça olmak üzere birçok dile çevrilecek. Kitap, Türk mutfağını, sadece geçmişe ve geleneğe değil, geleceğe iz bırakan yaklaşımı ve tarifleriyle uluslararası ölçekte tanıtmayı amaçlıyor.
Sosyal Medya'da Paylaşın