Turizmde rekabet kızışıyor: E ticaret devleri turizme giriyor

E-ticaretin devleri Trendyol, Hepsiburada ve N11 tur satışına hazırlanıyor. 2014’te acente belgesini alan N11 tur paketleri hazırlığına başlarken, Trendyol ve Hepsiburada ise acentecilik belgesi için başvuru yaptı.

Küresel salgın koronavirüsle birlikte dijitalleşme daha çok öne çıkarken, e-ticaret platformları da sektör çeşitliliğini geliştirmek için düğmeye bastı. Daha çok bir pazaryeri hizmeti veren e-ticaret platformları, perakendenin yanı sıra turizme girmek için de çalışmalarını hızlandırdı. Türkiye’nin önde gelen üç e-ticaret platformu Trendyol, Hepsiburada ve N11, tur satışı için kolları sıvadı.

TÜRSAB’A başvurdular

Sabah’tan Betül Alakent’in haberine göre; Türkiye’de tur satışı yapabilmek için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden (TÜRSAB) acente belgesi alınması gerekiyor. N11, 2014 yılında acentecilik belgesini alırken, Trendyol ve Hepsiburada da söz konusu belge için başvuru yaptı. Ancak TÜRSAB, ‘Haksız rekabete yol açacağı’ gerekçesiyle başvuruyu reddetti. Hal böyle olunca iki firma talebini Kültür ve Turizm Bakanlığı’na taşıdı. Acentecilik faaliyeti için tüm süreçlerini tamamlayan firmalar, satış için izin bekliyor. Edinilen bilgilere göre, bu firmaların acente belgesi alabilmesi için kanunda değişiklik yapılması gerekiyor.

Tur paketi satacaklar

Edinilen bilgilere göre, e-ticaretin üç devi, gerekli izinleri almaları halinde tur satışına başlayacak. Otel, uçak, transfer hizmetleri gibi bir acentenin verdiği hizmetleri paket olarak dijital platformdan sunacak olan şirketler, otel ve havayolu şirketleriyle de anlaşmalar yapacak.

12 acenteye haksızlık olur

TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı Av. İlker Ünsever, Trendyol ve Hepsiburada’nın acentecilik belgesi almak için başvuru yaptığını doğruladı. “Ancak biz haksız rekabete yol açacağı gerekçesiyle reddettik” diyen Ünsever, TÜRSAB’ın 12 bin acentenin hakkını korumaya çalıştığını ifade etti. Seyahat acenteciliğinde sadece bu işe odaklanılması gerektiğini belirten Ünsever, “Türkiye’de bir check-up’ı sadece hastane satar. Bu sitelerden check-up satın alamazsınız. Acentecilik de böyle bir şey. Acentecilik işi sadece bir ticaret değil, meslektir” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın