Turizm ve MICE sektörü sürdürülebilirlik için İstanbul’da buluştu

Türkiye’de MICE sektörünün gelişimine öncülük eden ACE of MICE Exhibition by Turkish Airlines, 20 ülkeden gelen turizm profesyonelinin katılımıyla dün kapılarını açtı. Bu yılki teması “Sürdürülebilir Gelecek” olarak ve sağlıklı bir gezegenin ancak çevreye saygılı olmakla mümkün olduğunu vurgulayan fuar, üç gün boyunca sürecek B2B toplantılar, birbirinden ilginç oturumlar ve network etkinlikleriyle Türkiye’nin adını bu alanda duyurmayı hedefliyor.

Bu yılki teması “Sürdürülebilir Gelecek” olarak belirlenen ACE of MICE Exhibition by Turkish Airlines, dün gerçekleşen görkemli törenle 9’uncu kez kapılarını açtı. İstanbul Kongre Merkezi’nde 27 Mayıs’a kadar sürecek fuar, dünyadan ve Türkiye’den kongre, toplantı ve etkinlik sektörü profesyonelini ağırlayacak. 210 ulusal ve uluslararası firmanın ve 15 bin ziyaretçinin katılması beklenen fuarda B2B görüşmelerinin yanı sıra, oturum programları, network aktiviteleri ve birbirinden renkli içerikleri ile Türkiye’nin MICE potansiyelini uluslararası çapta duyurmayı hedefliyor.

Türk Hava Yolları’nın isim sponsorluğunda, TÜRSAB’ın stratejik partnerliğinde ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı- TGA, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, TUROFED, TUROB, Antalya Tanıtma Vakfı, AKTOB ve Nirvana Cosmopolitan Hotels, Jolly Mice, Kaya Hotel&Resort ve Palazzo Luxurty Collection  destekleriyle düzenlenen fuarın açılış töreni Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şengül Altan Arslan ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın katılımıyla gerçekleşti.

“Hedefimiz MICE sektörünü büyütmek”
Demirören Medya ana sponsorluğunda gerçekleşen fuarın açılış töreninde konuşma yapan Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman, şunları söyledi: “ACE of MICE organizasyonu, turizm ve MICE sektörümüzü İstanbul’da buluşturmaya, ileriye taşımaya ve motive etmeye devam ediyor. Bu etkinliğin sektörümüz için önemli iş fırsatları yaratacağına, potansiyel ortaklıklara olanak yaratacağına inanıyoruz. Ülkemizi dünya MICE endüstrisinde tanıtmayı ve konumlandırmayı amaçladığımız bu organizasyonla pandemi süresince durgunluk yaşayan sektörümüzü hareketlendirmek en önemli hedefimiz. Fuarda 20 ülkeden toplam etkinlik bütçesi 57 milyon 60 bin dolar olan ve 76 bin 150 kişilik grup potansiyeline sahip 46 uluslararası olmak üzere toplamda 124 satın alıcıyı ağırlayacak ve B2B toplantılarımızla sektörümüzün ticari hacminin artmasına katkıda bulunacağız.”

“Türkiye’nin potansiyeli açığa çıkmalı”
Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin ise törende yaptığı konuşmada: “MICE turizmi Türkiye için vazgeçilmez. Tüm altyapı ve üstyapı imkanlarımızla MICE sektörü için kaynak yaratmak için çabalıyoruz. Türkiye Otelciler Birliği olarak MICE sektörüne değer veriyor, Türkiye’nin potansiyelinin açığa çıkıp gelişmesi için gayret sarf ediyoruz. Pandemi dönemi sonrasında MICE sektörünün Türk turizmine ne kadar katlı sağlayacağını biliyoruz. Bu nedenle MICE sektörüne ve ACE of MICE organizasyonuna destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Daha önce olduğu gibi bugün de inancımızı hiç kaybetmedik, Türkiye’nin bu alandaki potansiyelinden umudumuzu hiç kesmedik. Dünyanın MICE potansiyelini Türkiye’ye getirmek için el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın