“The World’s 50 Best Restaurants” 2022 Yılı İçin 51-100 Listesini Açıkladı

S.Pellegrino ve Acqua Panna sponsorluğunda düzenlenen, “The World’s Best Restaurants 2022” 18 Temmuz’da Londra’da gerçekleşecek kırmızı halı töreninde ilk 50 listesini açıklayacak. Tüm dünya İlk 50 sıralamasını beklerken, The World’s Best Restaurants 2022” geri sayım öncesinde 51-100 restoranın sıralamasını yayınladı. 20.yılını kutlayan ödül töreni, gastronomi dünyasında ünlü uluslararası şefler ve yemek gazetecilerinden, seyahat eden gastronomlara kadar 1080 bağımsız otoriteden oluşan oylama paneli tarafından değerlendirilerek hazırlandı.

Dünya çapında birçok konaklama işletmesinin görünürlüğünü arttırmasına olanak bulduğu sıralamada, 15 farklı şehirden işletmeler yer aldı. Orta Doğu’dan yeni girişlerin eklenmesiyle birlikte altı kıtada 22 bölgeden restoranı içeren listede, Asya kıtası 14 ülke ile en çok katılımı sağlayan kıta oldu. Ardından da 13 ülke ile Avrupa ve 11 ülke ile de Kuzey Amerika yer aldı. Okyanusya ise sadece 1 restoran ile en az mekâna sahip kıta oldu. Ayrıca geçen yıl paylaşılan 51-100 listesine kıyasla Arjantin, Çin, Almanya, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil olmak üzere 5 yeni lokasyondan restoranlar eklendi.

The World’s 50 Best Restaurants İçerik Direktörü William Drew, “Pandemi sırasında karşılaşılan büyük zorlukların ardından gastronomi dünyası toparlanmaya ve yeniden inşa edilmeye devam ederken bu büyümeye tanık olmak harika” diyerek heyecanını dile getirdi. 18 Temmuz’da gerçekleşecek ödül töreni için sabırsızlandığını ekleyerek sözlerini bitirdi.

Oylama Süreci
“The World’s 50 Best Restaurants” 2022 Yılı İçin 51-100 Listesi, The World’s 50 Best Restaurants Academy’i oluşturan gurmeler tarafından oylandı. Cinsiyet-dengeli oluşturulan Akademi, dünya çapında her biri bir başkan dahil 40 üyeye sahip 27 ayrı bölgeden oluşuyor. Etkinlikte hiçbir sponsorun oylama süreci üzerinde herhangi bir etkisi bulunmuyor.

Profesyonel hizmet danışmanlığı Deloitte, 51-100 arası sıralama da dahil olmak üzere “Dünyanın En İyi 50 Restoranı” listesini bağımsız olarak değerlendirir. Bu karar, oylama sürecinin ve ortaya çıkan listelerin bütünlüğünün ve gerçekliğinin korunmasını sağlar.

İşte o liste…

Sosyal Medya'da Paylaşın