Tatlıcılıkta lezzeti arşa çıkartan sos: ALÂ

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Türk mutfağında yeni bir lezzet keşfi gerçekleşti. 157 yıllık tarihi gurme tatlıcı, geliştirdiği ALÂ sos ile Türk gastronomisinde tatlı lezzetlerimize boyut atlatacak bir lezzet keşfinde bulundu.

Dünyada ve ülkemizde özellikle salatalar ve yemekler için kullanılan Cafe De Paris, Sezar salata sosu gibi onlarca çeşit sos alternatifi varken, tatlı üzerine yapılmış özel sosların sayısı yok denecek kadar az! Bu boşluğu fark eden ve üzerine giden Hafız Mustafa 1864, Ar-Ge merkezinde yaptığı sayısız deneme sonucu keşfettikleri ALÂ sos ile Türk Mutfağının tatlı kültürüne önemli bir katkıda bulunacak ve dünya tanıtımında büyük rol oynayacak keşfi gerçekleştirdi. Başta geleneksel Türk baklavasını klasik halinden daha farklı bir lezzete taşıyabilmek için geliştirilen ALÂ sos; pasta ve hamur işi çeşitlerinden, sütlü tatlılara, künefe ve trileçeye kadar onlarca tatlıda kullanılabiliyor.

Osmanlıdan günümüze lezzet ve kültür elçisi olarak gelen 157 yıllık tecrübeye sahip gurme tatlıcı Hafız Mustafa 1864’ün kaymak ve sütten elde etiği ALÂ sos, fıstıklı ve cevizli tatlılarda lezzeti arşa taşıyor. Hafız Mustafa 1864’ün buluşu olan ALÂ sos, özellikle fıstıklı ve cevizli tatlılarda adeta bir devrim gerçekleştiriyor. Şerbetli tatlıların yanı sıra, sütlü tatlılarda ve pastalarda da kullanılabiliyor.

Dünyada ve ülkemizde özellikle salata ve yemek üzerine bin bir çeşit sos varken tatlı üzerine yapılmış özel sosların sayısı oldukça az olarak biliniyor. Gördüğü bu boşluğun üzerine giden Hafız Mustafa 1864 Yönetim Kurulu Üyesi Eren Ongurlar, Ar-Ge merkezlerinde yaptıkları sayısız deneme sonucu keşfettikleri ALÂ sosun Türk Mutfağının tatlı kültürüne katkı sağlayacağını ve dünya tanıtımında önemli rol oynayabileceğini belirtti.

“İmza soslardan ilham aldık”

ALÂ sosun keşfinde, her ülkenin kendine özgü öne çıkan yemeklerindeki imza soslardan ilham aldıklarını belirten Eren Ongurlar, “Ülkelerin mutfaklarıyla özdeşleşen yemeklerin tadını hafızamıza kazıyan özel soslar vardır. Türk mutfağında da tüm lezzetli yemeklerin arkasında aynı domatesli, yağlı ya da yoğurtlu soslar bulunur. Bizler de tatlılarımızdan yola çıkarak yeni bir sos geliştirdik. Şerbetle yakalanan tek tip lezzete alternatif olabilmeyi hedefledik. Misafirlerimiz ALÂ sosla birlikte yedikleri baklavanın ve diğer tüm tatlıların alâsını tatmış olacaklar. Tarifi bize özel bir sır olan sosun ana hatlarıyla süt içerdiğini söyleyebiliriz. Yılların deneyimli ustaları ile pek çok denemenin sonrasında ala sos ortaya çıktı. Böylece hem ülkemizde hem de dünya da daha önce görülmemiş, sadece bize özel olan bir ilk gerçekleştirmiş olduk” ifadelerini kullandı.

Dünyanın her yerine ulaştırılacak

Hafız Mustafa 1864’ün İstanbul’da ve Dubai’de bulunan şubeleri ile ALÂ sosu tüm dünya ya tanıtmayı hedefliyor. Müşteri kitlesinin büyük bir bölümü yabancı turistlerden oluşan ve bu kitle sayesinde eşsiz Türk tatlılarını ve kendi adını dünyanın büyük bir bölümüne tanıtabildiklerini dile getiren Eren Ongurlar, ALÂ sosun ülkemizin eşsiz tatlı kültürünü tanıtmada önemli rol oynayacağını düşündüklerini belirtti.

Sosyal Medya'da Paylaşın