Tarihin Gölgesinde Bir Gastronomi Yolculuğu: Güney Restaurant

Galata Kulesi’nin eşsiz manzarasında bulunan Güney Restaurant, konuklarına adeta bir gastronomi yolculuğu yaşatıyor. Mevsimsel olarak değişen ve yenilenen Güney Restaurant menüsünde ise otlu peynirli köz patlıcan, sıcak humus, Belçika usulü midye ve tereyağında bonfile göze çarpıyor.

150 yıllık tarihi binada 1964 yılından beri misafirlerini ağırlayan Güney Restaurant, İstanbul sınırları içinde nefes almak ve ferahlatıcı kokteyller eşliğinde yemek yemek isteyenler için günün her saati farklı damak tatlarına uygun seçenekler sunuyor.

Kahvaltısız güne başlamayanları düşünen mekan, 07.30’da kapılarını açıyor ve güne zinde başlamanızı sağlıyor. Cemal Süreya’nın, “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” sözünü merkeze alarak kahvaltısını oluşturan Güney Restaurant, Güney Kahvaltı Tabağı’nın yanı sıra Güney omlet, fit kahvaltı ve börek çeşitleri gibi seçenekleriyle misafirlerini mutlu edecek bir kahvaltı sunuyor.

Galata ışıklarına karşı kokteyl keyfi
Galata ışıklarının yanmasıyla birlikte farklı bir atmosfere bürünen mekan, şehrin en mistik yerinde yaz günlerinde güzel kokteyl hasreti çekenlere yepyeni tatlar sunuyor. Peach margarita frozen, taze nane ve karanfil ile hazırlanan Mint Jullep, muz likörü, ananas suyu ve cardinal melon ile hazırlanan Sweet Baby mutlaka denenmesi gereken kokteyller arasında yerini alıyor. Sadece yerli butik şarapların yer aldığı menü ise mevsimsel olarak değişiyor ve yenileniyor. Türk Mutfağı başta olmak üzere dünya mutfağının lezzetlerine de menüsünde yer veren mekanda Ege’den gelen özel zeytinyağlarından hazırlanan mezeler de yaz aylarında oldukça tercih ediliyor.

Butik üreticilerden alınan malzemelerle yerel üreticileri de destekleyen mekan, tavuk külbastı, beyti sarma kebap, taş fırında kuzu saç kebap gibi Türk mutfağının vazgeçilmeyen lezzetlerini sunarken 11.30 – 16.00 saatleri arasındaki açık büfe öğle menüsünde hem soğuk hem de sıcak lezzetlere de yer veriyor. Galata’nın yurt dışından gelen ziyaretçilerini ve İstanbul’un yeme-içme tutkunlarını ağırlamaya devam eden Güney Restaurant, kapılarını her gün 07:30’da açıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın