Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründen 604 milyon dolarlık ihracat

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 2021 yılının ilk yarısında 604 milyon dolarlık ihracata imza attı. 120’den fazla ülkeye gerçekleştirilen ihracatlar arasında Türk somonu da önemli bir paya sahip.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü, 2021 Ocak – Haziran döneminde ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artışla 1,5 milyar dolar olarak gerçekleştirdi. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 5 alt sektör sırasıyla, 649 milyon dolarla su ürünleri, 349 milyon dolarla kümes hayvanları etleri ile 179 milyon dolarla yumurta olmak üzere toplamda 528 milyon dolar kanatlı ürünleri, 205 milyon dolarla süt ve süt ürünleri ile 13,6 milyon dolarla tabii bal olarak belirlendi.

Hayvansal mamüller 120’den fazla ülkeye ihraç ediliyor

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği; hayvansal mamulleri toplam 120’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Türk su ürünleri sektörü son yıllarda yaptığı AR-GE çalışmaları sonrasında Norveç somonundan daha lezzetli ve doyurucu olan, Omega-3 deposu Türk somonunu geliştirdi ve Türk somonu ihracatı 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre, tutar bazında yüzde 684 artış gerçekleştirdi.

İhracatın yanı sıra, yerli ürünlerin dünya pazarında yer alması için de adımlar atılıyor. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki gıda birliklerinin hayata geçirdiği TURQUALITY Projesi, Türk lezzetlerini ABD’li şeflere ve satın almacılara tadım etkinlikleriyle tanıtıyor. Türk mutfağının 5 yıl süreyle Las Vegas Üniversitesi’nde müfredata girmesini sağlayan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, ABD’ye Türk gıda ürünlerinin ihracatının katlanarak artmasını hedefliyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın