Sokak yemeklerinin hikayeleri: Street Food Asia

Dünya’nın en canlı şehirlerini bu kadar canlı kılan sokak yemeklerinin arkasındaki hikayelere odaklanan “Street Food Asia”, izleyicilere yemek tarifi değil bir hikaye sunuyor.

David Gelb ve Brian McGinn tarafından 2019’da ilk bölümüyle Netflix’te izleyicilerle buluşan “Street Food”, ilk sezonunda Asya’ya giderek Tayland’dan Japonya’ya, Hindistan’dan Filipinler’e kadar yemek severler için bir yol haritası çiziyor. Her bir şehrin en ünlü sokak yemeklerine ve nasıl yapıldıklarından daha çok bu yemekleri bu kadar popüler yapan şeyin ne olduğu ve arkasındaki hikayeye odaklanan “Street Food”, eşsiz çekimleri ve yemeklerin görüntüleri ile izleyiciye o ülkeye giderek yemeği deneme isteği uyandırıyor.

İkinci sezonunda Latin Amerika’da izleyicilerle buluşan “Street Food”; Brezilya, Arjantin, Meksika, Peru, Kolombiya ve Bolivya’ya giderek karış karış Latin Amerika’yı geziyor ve sokak lezzetlerini gün ışığına çıkarıyor. Yemeklerin ve aşçıların hikayesine odaklanırken Latin Amerika’nın yerel ürünler ve lezzetlerine yakından bakarak ülkelerin lezzet haritasını çıkarabiliyoruz.

Sosyal Medya'da Paylaşın