SMR Endüstriyel Mutfak Kurucu Ortağı Ceren Somer Çil: “Hatco en güvenilir çözüm olarak şeflerin olası bir sorununa çare oluyor”

SMR Endüstriyel Mutfak, Ceren Somer Çil tarafından dış ticaret ve satış-pazarlama faaliyetleriyle proje-taahhüt işlerini ayırmak için 10 yıl önce kuruluyor. SMR olarak şu anda 10’dan fazla Avrupa ve Amerika menşeili büyük markaların Türkiye yetkilisi olduklarının altını çizen Ceren Somer Çil, çalışmalarını kuzeni Burcu Somer Keskin ile birlikte yürüttüklerini belirtiyor.

Ceren Somer Çil, baba Semih Somer’in kurduğu Somer Endüstriyel Mutfak ile 2005 yılında bu sektöre adım atıyor. “O zamanlar babam tek başına proje danışmanlığı ve birkaç yabancı markanın Türkiye mümessilliğini yapıyordu” diyen başarılı isim, “Yıllar içinde proje takibinden ihracat operasyonlarına, muhasebeden pazarlamaya, lojistikten satışa tüm işlerle A’dan Z’ye ilgilendim. İşler büyüdükçe ekibi büyüttük ve markalarımızı artırdık. 2014 yılında kuzenim Burcu Somer Keskin de ekibe katıldı. Aynı sene eşimin işi nedeniyle Sao Paulo, Brezilya’ya; 2019’da ise Paris, Fransa’ya taşındık. Yurt dışında olmama rağmen işlerden kopmadım, çok sık Türkiye’ye gelip giderek ekibe destek oldum. Şu anda şirketin pazarlama süreçleri ve Avrupa’ya ihracatlarıyla ilgileniyorum” ifadelerini kullanıyor.

“Hatco pandemide ilk etaptaki belirsizlikte çözüm üretmemizi kolaylaştırdı”

Amerikan menşeili Hatco’nun 60 yıldır uluslararası zincir işletmeler için geliştirdiği paket servis ve sıcak muhafaza ürünleri pandemiyle oluşan ihtiyaçlarla birebir örtüşüyor. “İlk etaptaki belirsizlikte çözüm üretmemizi kolaylaştırdı” diyen Ceren Somer Çil, “Örneğin herhangi bir tezgahın, masanın üzerine koyulabilen, fişe tak çalıştır Hatco ayaklı sıcak tutucu lamba ve sıcak tutucu tablayla pratik ve kullanışlı paket servis alanları yarattık. Öte yandan geçen sene Ar-Ge’si tamamlanan Sıcak Tutucu Gel-Al Dolaplarını müşterilerimize sunabilmek için Avrupa standartlarına uyarlanmasını bekliyoruz. Çift taraflı çalışan bu yeni ürün sayesinde mutfaktan yüklenen sipariş sadece teslim alan kişide mevcut olan kodla birlikte temassız teslim alınabiliyor. Teslim alınmayı beklerken de ürünün ısısı ve nemi korunacak şekilde muhafaza ediliyor. Paket servisin uzun süre daha gündemimizde kalacağı önümüzdeki yıllarda böyle bir ürün sayesinde işletmeler teması azaltan ve teknolojik bir paket servis hattı oluşturmuş oluyor” açıklamalarında bulunuyor.

“Teması azaltan bir başka çözümümüz ise sıcak hava perdeli çift yönlü servis üniteleri”

En kaliteli malzemeler de kullanılsa, en lezzetli reçeteye de sahip olunsa ürünün soğuk ve/veya kurumuş bir şekilde müşteriye ulaşması durumunda tüm emeklerin boşa gideceğini, bu yüzden özellikle paket serviste profesyonel sıcak muhafaza çözümlerinin ürünü doğru ısıda muhafaza edeceğini ifade eden Çil, “Hatco nem kontrollü sıcak çekmecelerde çok satılan ama kurumaması gereken garnitürlük sebzeler, ekmek, pilav gibi ürünleri yoğun saatler başlamadan stoklayıp servis anında sıcak sıcak porsiyonlayabilirsiniz. Böylece servis veya paketleme yapan kişiyle ürünleri hazırlayan kişi arasındaki teması azaltmış olursunuz. Teması azaltan bir başka çözümümüz ise sıcak hava perdeli çift yönlü servis üniteleri. Mutfak bir taraftan ürünleri yüklerken servis veya müşteri diğer taraftan alabiliyor. Bu çözüm sayesinde kaliteden ödün vermeden doğal olarak sosyal mesafe oluşuyor. Aynı mantıkta Hatco’nun geniş ürün gamında self serviste kullanılan farklı ihtiyaçlara yönelik teması azaltan çift yönlü sıcak teşhir üniteleri de mevcut. Öte yandan kızılötesi teknolojisiyle donatılmış Hatco sıcak tutucu lambalar 63⁰ ve üzerinde bir ısıda muhafaza etmeniz gerektiğinde en güvenilir çözüm olarak şeflerin olası bir sorununa çare oluyor” diyor.

“Kullanıcıların yüksek kalitede sonuç almalarını büyük bir üçgende onlar için birleştiriyoruz”

Yiyecek-içecek sektöründe üretim ve satış yapan her işletme firmanın hedef kitlesini oluşturuyor. SMR’nin temsil ettiği her marka, konusunda uzman, uluslararası çapta güvenilir birer üretici. Tüm ürünlerin sağlam ve güvenilir olduğu için müşterilere sunduklarını belirten Ceren Somer Çil, “Bu marka ve ürünlerin bütünü müşterilerimizin ihtiyaçlarını en uygun şekilde karşılamamıza olanak sağlıyor. Kullanıcıların en değerli üç ihtiyacını: zamanını, insan gücünü ve yüksek kalitede sonuç almalarını büyük bir üçgende onlar için birleştiriyoruz. Türk şeflerin son teknolojileri kullanmasına, uluslararası standartlarda ekipmanlarla çalışmasına ve hayatlarını kolaylaştırmasına destek olmaktan çok mutluyuz. Eserlerinden gurur duyan şefleri görmek bizim işimizin en büyük tatmini diyebilirim” ifadelerini kullanıyor. “Çok güçlü yeni markalarla görüşme halindeyiz” diyen başarılı yönetici sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Fuarların ertelendiği ve fiziksel ziyaretlerin sınırlandığı şu süreçte sosyal medyanın da dahil olduğu dijital mecraların kullanımının önemini gördük. ‘Yeni normal’de dijital mecralarda var olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu zor süreçte ürünlerimizle özellikle sosyal medya üzerinden çözümler önerdik. Öte yandan ithal ettiğimiz markalarımızı seçerken hep müşterilerimizin ihtiyaçlarını ön planda tutuyoruz ve her yurtdışında fuara gittiğimizde çözüm getiren yenilikleri takip ediyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın