Six Senses Kocatas Mansions sağlıklı patisserie mutfağıyla fark yaratıyor!

Six Senses Kocatas Mansions, 2020 yılında İstanbul’da kapılarını misafirlerine açıyor. Marka, sürdürülebilirlik ve wellness konsepti ile ön plana çıkarken, şehirde bir vaha olarak kendisini konumlandırıyor. “Eat With Six Senses” felsefesi ile İstanbullular’a; taze, doğal ve yerel ürünlerden oluşan bir mutfak deneyimi sunan markanın pastane bölümünü Pastry Chef’i Gökhan Gökbayrak anlattı.

Six Senses Kocatas Mansions, sürdürülebilir lüks otel anlayışı ile hizmet veriyor. 19. yüzyıldan kalma iki tarihi yalıda misafirleri ağırlarken, 10 dönümlük koru alanı ve deneyim odaklı yaklaşımı ile kendini bir destinasyon oteli olarak konumlandırıyor. Otelde uyguladıkları Eat with Six Senses felsefesi ile patisserie alanında da daha sağlıklı ürünler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Gökhan Gökbayrak, “Sezonluk menülerimizi oluştururken mevsim ürünlerinin dışına çıkmayacak bir çerçevede planlamalarımızı yapıyoruz. Ve bu ürünlerin üretiminde de doğal malzemeleri kullanıyoruz” diyor.

Başarılı şef, mutfak eğitimine Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi’nde başlıyor. 2001 yılında İstanbul’a gelerek Swissôtel The Bosphorus, Çırağan Palace Kempinski, Conrad İstanbul, The Marmara Taksim, Hilton otellerinde görev alıyor. Birçok yabancı şef ile çalışma fırsatı yakalayan Gökbayrak, öğrendiği teknikleri lezzetlerine yansıtıyor. Dönem dönem Fransa’da Stephaine Klein, Ecole Lenotre ve Bellouet Conseil’de eğitimlere katılan, 2012 yılında Eurovison Bakü’nün yiyecek&içecek organizasyonlarını gerçekleştiren ve Dubai’de zincir bir market markasına Türk hamur işleri ve tatlıları ile ilgili danışmanlık veren Gökhan Gökbayrak aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı ile Peru, Şili Ekvador gibi Güney Amerika ülkelerinde Türk mutfağı tanıtımlarında da bulunuyor.

“Kendi pürelerimizi yaparak lezzetlerimizde kullanıyoruz”

Başarılı şef, rafine şeker kullanımını en az seviyeye indirmek için tatlandırma işlevini meyvelerden elde edeceği yeni reçeteler üzerinde çalışıyor. Şeker kullanmak zorunda olduklarında bal ile dengeyi sağlamaya çalıştıklarını belirten Gökbayrak, “Aynı şekilde bir başka insan vücudu için çok sağlıklı olmayan, glüten içeren ürünlerin de kullanımını azaltarak ürünlerimizi hazırlıyoruz. Bazı un içeren ürünlerimizi, glüten içermeyen mercimek unu, nohut unu gibi ürünlerle revize ediyoruz. Meyve tatlıları ise menülerimizde ön plana çıkıyor. Uluslararası firmaların şeker ilaveli donuk meyve pürelerini tercih etmiyoruz, üreticilerimizden temin ettiğimiz yerel meyveler ile kendi pürelerimizi yaparak lezzetlerimizde kullanıyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

“Sağlıklı patisserie mutfağımızla fark yaratıyoruz”

Six Senses Kocatas Mansions’ta, yeni sezonda Bodrum mandalinası tatlısı en favorilerden olurken, Adapazarı balkabağı tatlısı da adından sıkça söz ettiriyor. Markanın yerel üreticileri destekleme politikası dahilinde Sarıyerli yerel üreticileri ile koordineli çalışarak ihtiyaçlarını kendilerinden tedarik ettiklerini ifade eden başarılı şef, “Sıfır atık hedefi ile ürünlerimizi en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Otelimiz içerisine bulunan organik bahçemizde yetiştirdiğimiz taze baharatları tatlılarımızda kullanıyoruz ve baharatların yetiştirilmesinde, eskiden aile büyüklerimizin kullanmış olduğu bir yöntem olan, kalsiyum bakımından zengin organik yumurtalardan elde ettiğimiz toz gübre kullanıyoruz. Özetle; Six Senses Kocataş Mansions olarak lezzetli olduğu kadar sağlıklı bir patisserie mutfağı oluşturarak fark yaratıyor” ifadelerini kullanıyor.

“Yerel ürünler ile menüler hazırlanması bütün sektörün önceliği olmalı”

Fethiye’de bulunan aile çiftliğinde yetiştirdiği nar meyveleri ile şekersiz balla tatlandırılmış pestiller üreterek pazara sunmayı ve insanların enerji ihtiyaçlarını daha sağlıklı bir biçimde temin etmelerini sağlamayı hedeflediğini belirten Gökbayrak sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Günümüzde çok önemli bir konuma yükselen gıda üretiminde çiftçilerimizi bütün mutfak çalışanları olarak daha çok desteklemeli ve menülerde ithal ürünlerden ziyade yerel ürünler ile menüler hazırlanması bütün sektörün önceliği olmalı.”

Sosyal Medya'da Paylaşın