Sektör örtülü iflaslara dikkat çekerek KÇÖ’de uzatma talebinde bulundu!

Salgın nedeniyle yaklaşık 7 ay kapalı kalan yeme içme sektörünün kaybı 33 milyar TL’yi aştı. Sektör, örtülü iflaslara dikkat çekerek, kredilerde öteleme, primde destek, KÇÖ’de uzatma talebinde bulundu.

Ekonominin en dinamik sektörlerinden olan ve salgında iki kez kapısına kilit vurmak zorunda kalan yeme içme sektörü, ikinci normalleşme dönemi için kepenkleri açtı. Sadece paket servis hizmetine izin verilen süreçte haftalık 2.5 milyar TL’lik kayıp yaşadığı tahmin edilen sektörün 20 Kasım-1 Mart döneminde paket servis gelirleri düşüldüğü haliyle toplam kaybı 33.2 milyar TL’ye ulaştı.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre; bu süreçte sektör çalışanları için büyük önem taşıyan bahşiş gelirlerinde ise 2.6 milyar TL’lik kayıp yaşandı. Bu dönemde sermaye yapısı büyük yara alan işletmelerin açılış için kredi ötelemeleri, prim desteği ve kısa çalışma ödeneğinin (KÇÖ) uzatılması gibi desteklere ihtiyaç duyduğunu aktaran sektör temsilcileri, örtülü iflaslar ile kepenk açamayan işletme sayısının gelecek iki haftada ortaya çıkacağına dikkat çekti.

Birçoğu açamayacak

Normalleşme kararlarının ardından  işletmeler açılış için geceden hazırlık yaptı. Pandemi öncesinde 135 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşan yeme içme sektörünün mozaik bir yapısı olduğunu kaydeden Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer “Çorbanın kaynaması iyi ama birçok işletme açamayacak” dedi. Demirer, kişi başı harcamanın daha yüksek olduğu ve asıl hizmeti akşam veren restoran ve işletmelerin yarı kapasite ile çalışacağına işaret ederek, normal ciroların en fazla yüzde 25’ine ulaşılabileceğini dile getirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârkarı Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise esnafa kredi yapılandırmaları ile zaman tanınmasını talep ederek, işletmelerin ayağa kalkması ile devletin de yükten kurtulacağını aktardı.

Sosyal Medya'da Paylaşın