Rixos Sungate Hotel Executive Chef’i Recep Yüksel’in elinden Maggi Demi Glace tarifleri!

Deneyen şeflerin %81’inin* beğendiği Maggi Professional Demi Glace sos, et sosu hazırlamanın en pratik yolu olarak öne çıkıyor. Sadece 10 dakikada hazırlanan ve lezzetiyle yemeklere son dokunuşu son dokunuşu yapan bu efsane sos ile Rixos Sungate Hotel Executive Chef’i Recep Yüksel sizin için iştah açıcı bir tabak hazırladı: “Belly Buğday Risotto Üzerinde Dana Bonfile”

Belly Buğday Risotto üzerinde Dana Bonfile

10 kişilik

Malzemeler:

2 kg tournedo şeklinde kesilmiş dana bonfile

200 gr çektirilmiş balsamik sos

100 gr Maggi Professional Demi Glace

10 adet sahanda pişmiş bıldırcın yumurtası (göz yumurta)

10 adet kızarmış fesleğen yaprağı

200 ml sızma zeytinyağı

100 ml beyaz şarap

100 gr kazayinsiz tereyağı (sütü ayrıştırılmış)

20 gr ince kıyılmış sarımsak

20 gr taze biberiye

10 gr taze kekik

3 gr tuz

Buğday Risotto Malzemeleri:

500 gr haşlanmış buğday

200 ml beyaz şarap

150 gr krema

70 gr kazayinsiz tereyağı

50 gr ince brunez doğranmış arpacık soğan

10 gr ince kıyılmış sarımsak

50 gr toz parmesan peynir

2 gr tuz

1 gr toz beyaz biber

Yapılışı:

Çelik bir küvet içerisine tournedoları ekleyin. İçerisine zeytinyağı, sarımsak, taze baharatları, tuz ve biberi ilave edin ve iki saat marine edin. Çelik bir tava içerisine tereyağı ilave edin, tournedoyu da ekleyin ve birlikte soteleyin. Bonfilenin pişmesine yakın sarımsakları ekleyin, tekrar soteleyin. Beyaz şarap ilave edin ve şarabı çektirin. Maggi Professional Demi Glace sosu da ekleyin ve birlikte beş dakika kaynatın. Tuz ve biberi kontrol edin. Sıcak bir yere alın.

Buğday Risotto:

Çelik bir tencere içerisine tereyağı, soğan ve sarımsak ekleyin, birlikte soteleyin. Beyaz şarabı katın ve çektirin. İçerisine buğday risottoyu ilave edin ve karıştırın. Kremayı, toz parmesan peynirini, tuzu ve beyaz toz biberi ekleyin, tadını kontrol edip sıcak bir yere alın.

Bir servis tabağının ortasına yapmış olduğunuz buğday risottoyu koyun ve üzerine tavada pişirmiş olduğunuz tournedoyu yerleştirin. Üzerine göz şeklinde pişirilmiş bıldırcın yumurtasını ilave edin. Kızarmış fesleğen yaprağı, balsamik sos ve Maggi Professional Demi Glace sos eşliğinde servis yapın.

Sosyal Medya'da Paylaşın