Restoranlarda HES kodu beklentisi sürüyor!

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında geliyor yeme-içme. Yaklaşık iki aydır süren ikinci kapanmalarla beraber adeta can çekişen restoranlar, çıkış yolunu şimdilik paket serviste bulsalar da ayakta kalabilmeleri için yeterli bir çözüm olmuyor.

Pandemide birçok işletme işlerinin azaldığından dert yanarak tıpkı AVM’lerde olduğu gibi yeme-içme sektöründe de HES kodu uygulamasının başlamasını talep ediyor. Ama halk sağlığı uzmanları bu öneriye vaka sayılarını artıracağı endişesiyle sıcak bakmıyor.

Hükümet, pandemide bu işletmelere çeşitli yardımlar yaptı. Bunlar içinde büyükşehirdeki esnafa bin liraya kadar kira yardımı, yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesi, yüzde 10’luk stopaj indirimi, kredi ve ödeme erteleme desteği, Hazine’ye bağlı turizm işletmelerine ödeme ertelemesi sağlanması ve çalışanlara kısa çalışma ödeneği verilmesi gibi yardımlar var.

İşletmelerin çoğu bu yardımları yeterli görmezken kapılarını yeniden açmak için gün sayıyor. En son gündeme gelen konu HES kodu ile restoranlara girişlere müsade edilip edilmeyeceği oldu.

Sosyal Medya'da Paylaşın