Restoranlarda 3D baskılı vegan et dönemi başlıyor

İsrailli girişim Redefine Meat, bitki bazlı sığır ve kuzu eti üretiminde sululuğun sırrını çözdüğünü duyurdu. 3D baskılı vegan etler, Avrupa ve İsrail’deki restoranlarda kullanıma hazır. . 3D baskılı vegan etlerle hazırlanan yemeklerin ilk olarak İngiltere’deki Marco Pierre White’ın et lokantaları, Hint restoranı Brigadiers ve Hollanda’daki Michelin yıldızlı restoran Ron Gastrobar ve Almanya’daki Facil’de satışa sunulması planlanıyor.

2018 yılında ilk 3D baskılı bitki bazlı bifteği üreten Redefine Meat, saatte 10 kg bitki bazlı et üretebiliyor. Gerçek etin lifli dokusunu hedefleyen şirket, üretimde soya ve bezelye proteini, nohut, pancar, maya ve hindistancevizi yağı kullanıyor. Gıda aroması şirketi Givaudan ile ortaklık kuran Redefine Meat, son çalışmalarıyla etin sulu olmasının sırrını çözdüğünü iddia ediyor. Sığır ve kuzunun yanı sıra kıyma ve domuz eti de üreten şirket şimdi bu ürünleri Avrupa ve İsrail’deki restoranlara sunmaya hazırlanıyor. 3D baskılı vegan etlerle hazırlanan yemekler İngiltere’deki Marco Pierre White’ın et lokantaları, Hint restoranı Brigadiers ve Hollanda’daki Michelin yıldızlı restoran Ron Gastrobar ve Almanya’daki Facil’de misafirlere sunulacak.

Bitki bazlı protein pazarı dünyada giderek büyüyor. Nestlé gibi çok uluslu gıda şirketlerinin bu alandaki yatırımlarını genişletiyor. ABD’deki Beyond Meat, bitki bazlı burgerleriyle dikkat çekiyor. İspanya’dan Novameat ve İsrail’den Aleph Farms da 3D baskılı gıda üzerinde çalışan diğer girişimler. Redefine Meat’in CEO’su Eshchar Ben-Shitrit, ormansızlaşma gibi çevresel sorunlara yardımcı olmak için küresel et tüketiminin azaltılması gerektiğini söylüyor, “Üretilen mahsulün çoğu hayvan yemi olarak kullanılıyor. Bugün, 2030’da değil, bildiğimiz ve sevdiğimiz etin tüm mutfak özelliklerini koruyan, ancak sığırları bir üretim aracı olarak ortadan kaldıran gerçek bir çözümümüz var.”

Sosyal Medya'da Paylaşın