PepsiCo’dan geri dönüşüm devrimi!

En büyük alkolsüz içecek firmalarından biri olan PepsiCo, 2022 yılına kadar dokuz Avrupa Birliği ülkesinde tamamen plastikten oluşan bütün Pepsi şişelerini piyasadan çekme kararını duyurdu.

PepsiCo, Pepsi markası altında üretilen bütün plastik şişelerini geri dönüştürülmüş plastikten (recycled polyethylene terephthalate veya rPET) üreteceğini açıkladı. %100 rPET’ten üretilen şişelerin 70.000 tondan fazla fosil yakıt bazlı plastik ile üretilen şişenin yerine geçeceğini ve şişe başı karbon salınımını %40 azaltacağını öngören şirket SodaStream gibi şişeleri yeniden kullanmaya elverişli sistemleri geliştirme çalışmalarına devam edeceğini duyurdu.

PepsiCo Avrupa CEO’su Silviu Popovici, “Plastik atık sorununa dikkat çekmek için derhal harekete geçmek istiyoruz. Bu dokuz market ile başlayarak, %100 geri dönüştürülmüş şişeleri bütün içecek ambalajlarımızda kullanıp saf fosil bazlı paketlemeleri en aza indirmeyi amaçlıyoruz. İmkân oldukça Avrupa marketinde genişlemeye de gidilecektir” dedi.

Almanya, Polonya, Romanya, Yunanistan ve İspanya’da 2021 yılında yaşanılacak olan değişimin Fransa, İngiltere, Belçika ve Lüksemburg’da 2022 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın