Paris’in görkemli çatısının altında bir şef: François Perret

Dünyanın en iyi pasta şefi seçilmeden önce 15 sene boyunca başarıya giden yolu adım adım tırmanan François Perret, son 5 senedir Ritz Paris’in 2 Michelin yıldızlı restoranı La Table de L’Espadon’da eşsiz lezzetlerini sunuyor.

Paris’in ikonik oteli Ritz Paris’in 2 Michelin yıldızlı restoranı La Table de L’Espadon’da Pastry Chef’i olmadan önce François Perret, basamaklarını tek tek çıktığı başarı yolunda pek çok deneyim elde etti. Perret’ın genç yaşta atıldığı ve pek çok başarıya imza attığı kariyeri, doğduğu şehir Bourg-en-Bresse’deki bir pasta dükkânında başlıyor. Pierre André’nin yanında çırak olarak 2 sene çalıştıktan sonra sadece 18 yaşında şef ceketini giyen Perret, tatlıya olan tutkusu ile basamakları tırmanıyor.

Adım adım yakalanan başarı

Kariyerine Le Maurice’te devam eden başarılı şef Perret, ardından macerasına George V’de Pastry Sous Chef olarak devam ediyor. Tutku ve yaratıcılığı aynı paydada buluşturarak kendini kanıtlayan Perret, 2008’de Table du Lancester’a Pastry Chef olarak geçerek mutfağı devralıyor. 2010’da Shangri-La ve ardından 2015’de 5 yıldızlı Place Vendôme’da çalışan Perret, 2016’da reddedemeyeceği bir teklif alıyor. “The Ritz, reddedemezsin” sözleriyle basitçe açıkladığı ve büyük başarılara imza atacağı Paris’in ikonik oteli Ritz Paris’e geçiyor. Şef Nicolas Sale ile 2 Michelin yıldızlı La Table de L’Espadon’un mutfağında tatlı harikalar yaratan Perret, son 5 senedir misafirlerine Ritz Paris’te unutulmayacak deneyimler yaşatıyor.

Eşsiz bir ödül ile taçlandırılan pastacılık tutkusu

66 yıldır 5 kıtada, 25 ülkede ve 188 restoran arasında en iyileri arayan Les Grandes Tables du Monde, pastacılığın en iyisini Ritz Paris’te buluyor. 2019 yılında Les Grandes Tables du Monde tarafından en iyi restoran pasta şefi seçilerek Valrhona ödülüne layık görülen Perret, tatlıya olan tutkusunu bu eşsiz ödül ile taçlandırıyor.

Paris’in görkemi Los Angeles sokaklarında

Bir kariyere sığdırılabilecek birçok başarıyı elde eden dünyaca ünlü Pastry Chef Perret, Netflix’in bu sene çıkardığı belgeseli “The Chef in a Truck” ile Ritz Paris’in eşsiz lezzetlerini bir yemek kamyonu ile Los Angeles sokaklarına taşıyor. Los Angeles sokaklarını karış karış gezen şef’in görevi ise yerel mutfaktan ilham alarak yarattığı tabakları 2 yardımcısı aracılığıyla sokaklardaki müşterileriyle buluşturmak. Ritz Paris görkemini bir yemek kamyonunda yaşatmayı başaran ünlü şef, bir ilke daha bu şekilde imza atıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın