Otellerde 54 sektöre 11 milyarlık pazar var

Turizm, 54 sektörde direkt etki yaratan büyük bir ekonomik devinim olarak tarif edilebilir. Turizmi seyahat endüstrisine dönüştüren de budur. Oteller yatırım ve işletme döneminde; kimyadan yiyecek içeceğe, mobilyadan tekstile, bilgisayardan asansöre, yazılımdan buklet malzemesine kadar, çeşitli sektörlerden firmalar için önemli bir pazar imkanı yaratıyor.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu turizmi yurtdışından turist almaya dayalı (incomingci) ülkelerde sektörün lokomotifi konaklama kesimidir. Konaklamanın büyük bölümünü oluşturan oteller, yatırım aşamasında ve işletmeye girdikten sonra 54 sektör ile mal ve hizmet alımında bulunuyor.

Dünya’da yer alan habere göre; Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) girdi-çıktı (Output-İnput) araştırmasına göre seyahat endüstrisi diğer sektörlerle ilişkisi en yüksek sektördür.

TÜİK verileri, seyahat endüstrisinin yalnız oteller bölümü kimyadan yiyecek içeceğe, mobilyadan tekstile, bilgisayardan asansöre, yazılımdan buklet malzemesine kadar, çeşitli sektörlerden küçük, orta ve büyük boy çok sayıda firma için önemli bir pazar olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bu alanda yaşanan her olumlu ve olumsuz gelişme sektörün kendisi ile birlikte 54 sektörü etkiliyor.

Turizmin seyahat endüstrisine dönüşmesinin de temelini oluşturan sektörün bu özelliğini Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) “Konaklamanın Seyahat Pazarındaki Yeri, Ekonomiye Katkıları ve Turizm-Endüstri İlişkileri” ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) “Turizm Sektörünün Yapısı, Büyüklüğü Ve Ekonomiye Katkısı Araştırması’nda ayrıntılı biçimde yer alıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın