Michelin yıldızlı restoran haftada 4 gün çalışmaya hazırlanıyor

Fife’ın Michelin yıldızlı restoranlarından biri olan The Cellar, Ocak 2022’den itibaren hafta 4 gün çalışma düzenine geçecek.

The Cellar’ın şefi ve sahibi Billy Boyter, bu değişimin nedeninin personelin refahını sağlamak ve sektöre yeni yetenekleri çekmek olduğunu söylüyor. Haftada dört gün çalışan diğer şeflerle görüştüğünü söyleyen Boyter, “ Eğer bunu yapmaya gücümüz yetiyorsa mutlaka yapmalıyız diye düşündüm” diyor. Ekibin çalışma yükünü düşününce yeni sistemin onların yararına olacağını savunan Boyter, özellikle Michelin yıldızlı restoranlarda çalışma koşulları ve saatler konusunda çok fazla olumsuzluk olduğunu belirtiyor.

The Cellar’ın 4 gün çalışma haberi, İskoç Şef Tom Kitchin’in restoranında meydana gelen zorbalık ve istismar iddialarının ardından geldi. İki personelini açığa alan Kitchin, olaylarla ilgili soruşturma başlattı. Zamanlamanın tesadüf olduğunu belirten Boyter, endüstrinin hayatta kalması ve yeni yetenekler çekebilmesi için bu tür davranışlardan uzaklaşılması gerektiğini söylüyor. Sektöre giren gençlerin sayısında ciddi bir düşüş yaşandığını söyleyen Boyter, “Burayı insanların çalışması için daha ilgi çekici bir yer haline getirmeye çalışmalıyız. Yoksa gelecekte ciddi sorunlarla karşılaşacağız” diyor.

The Cellar, Ocak ayından itibaren Çarşamba-Cumartesi günleri arasında açık olacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın