Michelin Rehberi’nden Seul’e yeni yıldızlar

Michelin Rehberi Seul 2022 seçimlerini açıkladı. 7 restoran ilk Michelin yıldızını aldı, bir restoran ise ikinci kez bu onura layık görüldü. Rehberde ayrıca iki özel ödül de var. Son yeniliklerle birlikte Michelin’in seçkisinde 24 adet tek yıldızlı, 7 adet iki yıldızlı ve 2 adet üç yıldızlı restoran olmak üzere toplamda 169 restoran yer alıyor. Dünya çapında yemek severler tarafından ilgiyle takip edilen bir canlı yayınla ödülleri takdim eden Michelin Rehberi, Seul’deki yüksek gastronomi standartlarını kutladı.

Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, “Seul seçiminin 6. Yılında ve Covid-19’a rağmen seçimimizin yeni keşfedilen restoranlar ve yakın zamanda tanıtılan restoranlar ile zenginleştirildiğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Her zaman olduğu gibi bu yıl da müfettişler müşterilerimize en iyi seçimi sunmaya odaklandı” dedi. Pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Poullennec, “İki yıldan fazla bir süredir, pandemi hayatımızı etkiledi ve restoranlara, ekiplerine takdirimizi göstermek istedik. Bu krizin başlangıcından bu yana yemek endüstrisi ve gastronomi hayattaki en büyük zevklerden biri olarak eski ihtişamına geri dönmek için kendini adapte ediyor ve dönüştürüyor” dedi.

5 restoran ilk Michelin yıldızını kazandı

Mevsimsel ve doğal ürünlerle en yaratıcı lezzetleri sunan HANE, Kojacha, YUN,  Sushi Sanghyeon ve Sushi Matsumoto 2022 yılında ilk yıldızlarını kazanan Seul restoranları olarak rehberdeki yerini aldı.

İki restoran Plate’den yıldıza yükseldi

Michelin Rehberi, önceki yıllarda yakın markajına aldığı iki restorana ise, bu yıl yıldız takdim etti. Bu restoranlar Goryori Ken ve Soseoul Hannam.

Bir restoran ikinci Michelin yıldızına kavuştu

Şef Shin Chanho’nun Michelin yıldızlı restoranı Joo Ok, bir kez daha övgüye layık görüldü. 30 farklı fermente çeşniyle seçkin bir menü sunan restoran 2022 yılında ikinci kez Michelin yıldızıyla ödüllendirildi.

Bu yılki edisyonda Gaon ve La Yeon, sahip oldukları üç Michelin yıldızını korurken Hwanggeum Kongbat ve A Flower Blossom on the Rice, daha sürdürülebilir bir gastronomi için yürüttükleri çalışmalardan dolayı kazandıklarını Michelin Yeşil Yıldızlarını bu yıl da korumayı sürdürdüler.

Michelin Rehberi Seul 2022 edisyonunda iki özel ödül de açıkladı. 2022 Michelin Seul Genç Şef Ödülü Mitou’dan Kim Bo-Mi’nin oldu. Michelin Seul Mentor Şef Ödülü’nü ise L’amitié’den Jang Myeong-Sik kazandı.

İşte Michelin Rehberi’nin 2022 Seul edisyonu:

  • 3 Yıldız: 2 restoran
  • 2 yıldız: 7 restoran (1 terfi)
  • 1 yıldız: 24 restoran (5 yeni, 2 terfi)
  • Bib: 61 restoran (4 yeni)
  • Yeşil Yıldız: 2 restoran
  • 75 Michelin’in seçtiği restoranlar (8 yeni)
Sosyal Medya'da Paylaşın