Michelin Plaket Seremonisi ile Şefler Gastronometro’da Buluştu

MICHELIN Rehberi İstanbul 2023 Seçkisi’nde yer alan restoranlara, Restoran Plaketleri Gastronometro’da düzenlenen özel bir tören ile sahiplerine dün teslim edildi. En yeni destinasyonu İstanbul olan MICHELIN Rehberi İstanbul 2023’ün ilk seçkisinde yer alan 53 restoran, plaketlerini restoranlarının girişinde sergileyecekler. Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’da düzenlenmesi de çok değerli. Tören ardından da tadımlar ile lezzetli ikramlar geceye renk kattı.

Sinem Türüng, Maksut Aşkar (Neolokal), Cihan Çetinkaya (Mikla), Serkan Özkaya (Nicole)

Metro Türkiye, dünyanın en prestijli restoran tavsiye rehberlerinden biri olarak kabul edilen MICHELIN Rehberi’nin partneri oldu. MICHELIN Rehberi İstanbul 2023 Seçkisi’nde yer alan 53 restoranın şefleri ve yeme içme sektörünün temsilcilerinin katıldığı törende konuşma yapan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, bu iş birliğinin, İstanbul’da hem mutfağın hem de yeme içme sektörünün gelişmesi adına oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Metro Türkiye olarak, dünyanın en iyi ve köklü mutfaklarından biri olan Türk mutfağının hak ettiği yere gelmesini sağlamak için yerel değerleri evrensel bir bakış açısıyla ele almanın önemine dikkat çekiyor.

Sinem TürüngDünyada turizm hareketine katılan kitlenin yüzde 80’i destinasyon seçiminde yeme içme imkan ve çeşitliliğini tercih kriteri olarak görüyor. Türkiye’nin turizm gelirlerine bakıldığında da yüzde 27’lik payla gastronomi amiral gemi niteliğinde. İstanbul’un hem tarihi hem barındırdığı lezzetleriyle gastronomi şehri olarak konumlandığını hepimiz gördük. Bu anlamda İstanbul gibi değerlerin çoğalmasının; Türkiye’deki turistik bölgelerin, zengin bir yerel mutfağın yanı sıra dünya mutfağının çeşitliliğini sunan gastroşehirler olmasının önünde hiçbir engel yok” şeklinde konuştu.

Metro Türkiye, Türk gastronomisine katkı sağlamak amacıyla, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro’da bu töreni gerçekleştirerek ilerisi için de dünyaca ünlü şefleri Türk şeflerle buluşturan iletişimi canlı tutmuş oldu.

Turk Fatih Tutak iki Michelin Yıldızı’na layık görüldü.
Araka, Mikla, Neolokal ve Nicole (Yeşil Yıldız ile birlikte) restoranları ise bir Michelin Yıldızı aldı.

Diğerleri ise;

Bib Gourmand
. Giritli
. Pandeli
. Tershane
. Karaköy Lokantası
. Aheste
. Cuma
. Sade Beş Denizler Mutfağı
. Alaf
. Aman Da Bravo
. Calipso

Tavsiye edilen
. Khorasani
. Deraliye
. Lokanta 1741
. Matbah
. Ocak
. Octo
. Mürver
. Sofyalı 9
. Eleos Beyoğlu
. Yeni Lokanta
. Kubbeli Lounge
. Çok Çok Thai
. Cuma
. 1924 İstanbul
. Topaz
. Nobu
. Atölye
. St. Regis Brasserie
. Spago
. Glens
. Aqua
. Tatbak
. Tuğra
. Feriye
. Banyan
. Aila
. Park Fora
. İnari Omakase Kuruçeşme
. 29
. Sunset Grill & Bar
. Şans
. Rumeli Hisarı İskele
. Kiss The Frog
. Calipso
. Seraf
. Zuma
. Beyti
. Azur
. Kıyı
. Balıkçı Kahraman

Sosyal Medya'da Paylaşın