Master Chef Mehmet Yalçınkaya’dan mühürleme ve mantolama tekniği!

Yemek yaparken en önemli şeylerden biri, doğru yemek için doğru pişirme tekniğini seçmektir. Ünlü Master Chef Mehmet Yalçınkaya merak edilen mühürleme ve mantolama tekniğinin ipuçlarını paylaştı.

İşte Yalçınkaya’nın bu hafta köşesine taşıdığı o tekniklerden bilgiler:

“Mühürleme tekniği

Bu teknik, etin leziz, sulu ve iyi pişmiş olmasının belirleyicisidir. Eti tavaya koyduğunuzda bir müddet kendi suyunu vermesini beklemek çok önemlidir. Zira etin doğal nahiyesi bu sıvıdadır. Mühürleme, etin kendi içindeki lezzet ile pişmesini sağlar. Bu da 300 derecelik bir ısı gerektirir ki bu noktada kullanacağımız tava çok önemlidir. İdeali döküm tavadır. Böylece, etin hem kendi lezzetini hem de vitaminini bu teknikle koruyabilirsiniz. Etinizin kalitesi, kullandığınız tava ve ısı, etin iyi bir lezzetle pişmesi için olmazsa olmazdır.

Mantolama tekniği

Mantolama tekniği, tavada pişirilen; et, tavuk ya da balık gibi mühürlenen ürünlerin tereyağı ile kısık ateşte çevrilerek pişirilmesidir. Kızgın tavada eritilmiş tereyağının, belli aralıklarla etin tüm yüzeyine bir kaşık yardımıyla yavaş yavaş eklenmesi ve pişirilmesi tekniğin özetidir. Burada önemli olan, tereyağını lezzetlendirmek için eklenecek baharatların, taze baharat olarak kullanılması ve yağın yanmamasına dikkat edilmesidir. Sarımsak tercih edilmesi ise çok önemlidir.”

Sosyal Medya'da Paylaşın