Lüks lezzetlerle fütüristik tasarımın büyüleyen buluşması: Ever Restaurant

Restoranlara verilen en önemli prestij ödülü Michelin yıldızının bu seneki sahibi olan Amerika’nın Chicago şehrindeki Ever Restaurant, tasarımı ve eşsiz yemekleriyle misafirlerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Michelin yıldızlı şef Curtis Duffy ve Operasyon Direktörü Michael Muser tarafından açılan restoran, özenle hazırlanmış menüsüyle müşterisini özel hissettirmeyi amaçlıyor.

Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şef Curtis Duffy ve Operasyon Direktörü Michael Muser tarafından geçtiğimiz yıl kurulan Chicago’daki Ever Restaurant, fütüristik tasarımı ve damakları büyüleyen lüks lezzetleri ile keyifli anlar yaşatıyor. Ortak sahipleri Duffy ve Muser’in açmadan önce kendilerini restoran tasarımı ve yemekleriyle aşmayı umdukları restoran, bu yıl iki Michelin yıldızının da sahibi oluyor ve müşterilerine fine dining restoran vizyonuyla hizmet vermeyi sürdürüyor.

Mevsimsel ürünlerle hazırlanan damak çatlatan lezzetler

Karadan ve denizden gelen proteinler, tahıllar, tohumlar, kuruyemişler, meyve ve sebzeler gibi mevsimine uygun ürünlere odaklanan iki Michelin yıldızının yeni sahibi Ever Restaurant, her bir yemeğe eşlik etmesi için özenle seçilmiş şarapları, biraları ve klasik kokteylleriyle muhteşem bir yemek deneyimi yaşatıyor. Özellikle, Florida’nın eritilmiş lardosu ve hoja santa yapraklarıyla sunulan Maine deniz tarağı ve mango; kan portakalı, kızarmış Kudüs enginar püresi ve marine edilmiş romanesco ile çevrili wagyu bifteği gibi spesiyal lezzetleriyle misafirlerinin aklından çıkaramayacağı yemekleri menüsüne ekliyor.

Tasarıma fütüristik dokunuşlar hâkim

Sunduğu yemek deneyiminin yanı sıra, fütüristik etkilerin görüldüğü restoranın dizaynında pürüzsüz deri koltuklar, pelüş halılar, opak pencerelerle ve sıcak bir şekilde aydınlatılmış vitrin mutfağıyla gözlere de hitap etmeyi başarıyor.

Yemek salonuna adım atanları, pencereden içeri giren bir ışık demetiyle karşılayan Ever, pencereden görünen Aspen ağacıyla da doğanın eşsiz ritmini duymaya çağırıyor. Mekân, tavandan sarkıtılan kurutulmuş meyve süslerine yer vererek, yemeklerindeki aromatik öğeleri damaklarda hissettirmesinin yanında, görsel anlamda da bir şölen sunuyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın