Lujo Art & Joy Hotel Executive Pastry Chef’i Veli Gezgin: “Bodrum gastronomi seviyesini maksimuma çıkarmış durumda”

Bodrum’un önde gelen otellerinin pastry chef’leri ile bir araya geldiğimiz Masabaşı Sohbetleri’nde bir diğer konuğumuz Lujo Art & Joy Hotel Executive Pastry Chef’i Veli Gezgin oldu.

Bodrum Güvercinlik Bölgesi’nde yer alan Lujo Art & Joy Hotel, 20 farklı ve konforlu oda seçeneğiyle misafirlerin dikkatini a la carte hizmet anlayışına çekerek, sanat ile keyfi bir arada sunuyor. Otelin 9 a la carte restoranı, 14 adet ise barı olduğunu dile getiren Veli Gezgin, “Misafir memnuniyetine bağlı kalarak hizmet vermekteyiz” diyor.

Gezgin, ilk profesyonel iş hayatına 2005 yılında Bodrum Kempinski Barbaros Bay Otel’de başlıyor. Ve görev aldığı süre boyunca Fransız Pastry Chef Paul Metay ile çalışma fırsatı yakalıyor. Sonrasında Emirates Place Abudabi Kempinski’ye task force olarak görevlendirilen başarılı şef, burada ise Alman Executive Pastry Chef Andreas Roesing ve Endonezyalı Pastry Chef Martua Saktı ile çalışma imkanı yakalıyor. Swissotel Büyük Efes İzmir, Mövenpick Hotel İstanbul, Angeles Peninsula ve D – Maris Bay Resot’ta Executive Pastry Chef olarak görev aldığını dile getiren Gezgin, 2017 Aralık ayından bu yana Bodrum Lujo Art & Joy Hotel’de Executive Chef Mustafa Gündüz ile birlikte Executive Pastry Chef görevini yürütüyor.

“Lezzet ve aroma konusunda çok titiz ve dikkatli davranıyorum”

Veli Gezgin, otelde a la carte restoranlarının tatlılarını yapmakla birlikte, çikolata dükkânında her damak zevkine özel çikolata üretimini, oda ikramlarını, barların cookies’lerini ve ev yapımı dondurmaları misafirlerin beğenisine sunuyor. “Patisserie bölümümüzde tatlılarımızı da günlük ve taze olarak üretmekteyiz” diyen deneyimli şef, “Ayrıca günlük her bölümümüzün ekşi mayalı ekmeklerini, kruvasan çeşitlerini ve mayalı poğaça ve simit çeşitlerini de üretmekteyiz. Bu ürünleri üretirken özellikle lezzet ve aroma konusunda çok titiz ve dikkatli davranıyorum. Bu ürünleri yaparken de kullanılan ürünlerin kalitesine çok dikkat ediyoruz. Reçetelerimizi oluştururken bunları göz önünde bulundurup dikkatlice hazırlıyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

Lujo Art & Joy Hotel’de en sevilen tatlılar

Lujo Art & Joy Hotel’in sezonda en sevilen tatlıları; tiramisu, Bodrum mandalinalı sorbe, white chocalate cannoli, baklava, katmer ve çikolatalar oluyor. Bodrum turizmi ve gastronomisi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Veli Gezgin son olarak, “Bodrum gerçekten de eşsiz bir doğa harikasına sahip. Lüks oteller zincirlerinin yatırım olarak Bodrum’u tercih etmesi Bodrum’un turizm olarak daha da canlanmasına ve hareketlenmesine katkı sağlıyor. Bu lüks oteller sayesinde birbirinden değerli şeflerin bir araya gelmesi de Bodrum’daki gastronomi ve lezzet seviyesini maksimuma çıkarmış durumda” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın