LA Mahzen bir kez daha “Dünyanın En İyi Mahzenleri” arasında

İzmir-Torbalı’da, Türkiye’nin en büyük tek parsel organik bağına sahip olan Lucien Arkas Bağları, özel mahzeni LA Mahzen ile dünya çapındaki en iyi mahzenler arasına adını yeniden yazdırdı. 2000 yılından bu yana inşa edilmiş 34 özel şarap mahzeninin bulunduğu The World Winery Collection isimli kitapta Türkiye’den yalnızca Lucien Arkas Bağları’na yer verildi.

Mimar Luca Molinari, İtalya’nın mimari olarak dikkat çeken şarap mahzenlerini incelediği The Winery Collection kitabından sonra şarap severlerin şarap bağlarına ilgisini de görerek dünya çapında mimari bakımdan önde gelen şarap mahzenlerini kitaplaştırdı. Mimar Luca Molinari’nin kaleme aldığı ve İtalyan yayınevi Forma Edizioni tarafından basılan ‘’The World Winery Collection’’ kitabı 2000 senesinden bu yana inşa edilmiş 34 özel şarap mahzeni seçkisinden oluşuyor. Aralarında Chateau Margaux’un da yer aldığı Avrupa, Amerika, Güney Afrika ve Okyanusya ile Çin ve Japonya’dan seçilen özel yapıların içinde LA Mahzen’e de yer verildi. LA Mahzen böylelikle 2. defa dünyanın en iyi mahzenleri arasında yer almış oldu. 2015 yılında da dünyanın sayılı yayın evlerinden olan Braun Publishing tarafından hazırlanan, “Sömelye’nin Cenneti: Dünyanın En İyi Mahzenleri ” isimli kitapta LA Mahzen’e yer verilmişti.

Prestijli mimarların imzası ile tasarlanan yeni şarap imalathaneleri ve mimari yapılarının marka bilinci oluşturmada önemli hale geldiği günümüzde Lucien Arkas Bağları ve LA Mahzen’in kitapta yer alışı, Türk bağcılığının imajı açısından yurt dışında olumlu bir fark yaratıldığını da göstermiş oluyor.

LA Mahzen

LA Mahzen’in planı, iki kademeli gövdeden oluşmakla birlikte bağa paralel olarak açılıyor. Bu, mimarlık çalışmalarını karakterize eden, aşağı doğru eğimli morfolojidir. Tepenin yamacına gömülü olan hacim, iki üretim alanına bölünüyor. Birincisine yalnızca ekili arazinin yanından erişilebiliyor ve bu kısım şaraphanenin fıçı odasını oluşturuyor. Fıçı mahzeni, herhangi bir açıklığı olmayan, düşük ışıklı ve kontrollü bir iklimlendirme özelliği taşıyor. Mahzen, binanın kalbi olarak kabul ediliyor ve tavandaki cam zemin konukların burayı görmelerine olanak tanıyor. Üretim alanları birkaç alt bölüme ayrılıyor. Doğal malzemeler, ahşap kaplamalarla üretken düzeni koruyor. Heybetli dış merdivenlerden veya dikey iç bağlantılardan ise en dinamik ikinci alana, restaurant, kav ve tadım odası katına ulaşılıyor. Üretim tesisi ve bağın aynı yerde bulunması LA Mahzen’e şato tarzı üretime imkanı veriyor. Misafirler, LA Mahzen Restaurant’ta ise bağ manzarası eşliğinde keyifli bir yemek yeme şansı buluyor.

1.168 dönümlük arazide Türkiye’nin en büyük tek parsel organik bağı olarak kurulan ve bünyesinde LA Mahzen’i barındıran Lucien Arkas Bağları’nın bereketli antik Metropolis topraklarında başlayan başarı öyküsü yıllarca devam edecek.

Sosyal Medya'da Paylaşın