Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Eylül’de 1 milyon turist bekliyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Bodrum’daki evinde Hürriyet Yazarı Ertuğrul Özkök’e değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Hürriyet Yazarı Ertuğrul Özkök’e yaptığı açıklamalarda turizmin geç başladığını fakat Ağustos ayının iyi geçtiğini belirtti.

Bakan Ersoy’un Özkök’e yaptığı açıklamalar özetle şöyle:

“Ağustos iyi geçti Eylül rezervasyonları da iyi görünüyor”

Turizm geç başladı ama ağustos iyi geçti. Eylül rezervasyonları da iyi görünüyor. Bugün büyük uluslararası otellerinden birinin mülk sahibinden mesaj aldım. Ağustosta yüzde 87 doluluğu yakalamışlar. Şu sıra yüzde 100 dolu gidiyormuş.

“Ağustos’ta özellikle 5 yıldızlı oteller çok iyi gitti”

Oteller çok iyi bir ağustos performansı gösterdi. Özellikle 5 yıldız oteller çok iyi gitti. 2021 elbette 2019 gibi olmayacak ama kesinlikle 2020’den daha iyi geçecek. Herkes şimdiden hesabını buna göre yapmalı.

“Eylül’de 1 milyon turist bekliyoruz, böyle giderse turist sayısı 15 milyonu bulacak”

“Dün Antalya Havaalanı’na 42 bin turist indi. Şu an günde ortalama 33 bin turist iniyor. Ağustos ayında Türkiye’ye 2.5 milyon turist geldi. Eylül’de Antalya’ya 1 milyon bekliyoruz. Böyle giderse bu yıl gelen turist sayısı 15 milyonu bulacak. Bunun 2.5 milyonu yurtdışında yaşayan Türkler, 12.5 milyonu yabancı.”

“O megayatların önemli bir bölümü Rus oligarkların”

“Birçok dostum bana soruyor: ‘Meğer Türkiye’de ne çok megayat varmış’. Evet Türkiye zenginleşti, var, ama o megayatların azımsanmayacak bölümü Rus oligarkların. Avrupa pandemi dolayısıyla kapanınca çoğu teknelerini Sardunya, Hırvatistan, İbiza yerine Türkiye’ye getirtti. Türk sahillerini keşfetti. Eminim önümüzdeki yıllarda bu tanışmanın olumlu sonuçlarını göreceğiz.”

“50 odadan az turist mekânları da denetleyeceğiz”

“Sertifikalı otellerde sağlık denetimleri ve pandemi kriterlerine uyma çok iyiydi. Her otel her ay en az 4 denetimden geçti. Denetleme kriter sayısını 136’dan 152’ye çıkardık. Bu da ilerisi için çok iyi. Önümüzdeki yıl 50 odadan az turistik mekânlar için de denetleme getireceğiz. Çünkü bundan böyle ülke tanıtımı yaparken aynı zamanda sağlık tanıtımımızı da yapacağız.”

“Bodrum ve Çeşme Rusça konuşan turistle tanıştı”

“Turizm Bakanı olarak bu yıl beni en çok memnun eden gelişmelerden biri Ege’ye gelen turistin çeşitlenmesi oldu. Özellikle Bodrum ve sonra Çeşme Yarımadası Rusça konuşan turistle tanıştı. Çeşme’yi tanıdılar. Çeşme benim bu ülkenin geleceğinde en önem verdiğim yerlerden biri. Biliyorsun Çeşme için bir master plan ve yatırım projesi hazırlama kararı almıştık. Bölgedeki bazı odalar itiraz etti. Ben de İzmir Ticaret Odası ile beraber İzmir Büyükşehir ve Çeşme Belediyelerinin ve STK’ların da görüşlerini alarak projeyi geliştireceğimizi söyledim. Hep beraber hızla yol alıyoruz. Yakında 20 milyar dolarlık bir yatırım ile yıllık 4-5 milyar dolar getirisi olan bu bölgeyi Avrupa’nın en önemli turizm kültür ve gastronomi merkezlerinden biri yapacağız.”

Sosyal Medya'da Paylaşın