Kristal Endüstriyel Genel Müdürü Ramazan Kaynakçı: “HoReCa sektörüne fayda sağlayacak bir çok yeni ürünümüzün inovasyonunu tamamladık”

Kristal Endüstriyel, 25 yıl önce faaliyete başlayarak şu anda 85 ülkede soğutma ekipmanları, otel mutfak projeleri,pişirme ekipmanları,bulaşık makineleri ve dondurma ekipmanları alanında aktif olarak ihracat yapıyor. Ar-Ge merkezi olmaları sebebiyle her yıl birçok yeni model ve ürün çıkaran Kristal Endüstriyel’i Genel Müdürü Ramazan Kaynakçı’dan dinledik. 

Kristal Endüstriyel’in özellikle inovatif çalışmaları genç Ar-Ge ekibi ile gündeme göre ve uluslararası gelişmelerin ışığında çok hızlı şekilde yorumlanıp, tüketicilerin hizmetine sunuluyor. “Öncelik olarak Ar-Ge mühendislerimizden bahsetmeliyiz” diyen Ramazan Kaynakçı, “Ar- Ge merkezimizde 30’dan fazla sayıda Ar-Ge mühendisimiz çalışmaktadır. Ar-Ge merkezimiz, teknolojik gelişmeleri, yeni ürünleri, yeni fikirleri özetle söyleyecek olursak dünya üzerinde gerçekleşen tüm gelişmeleri an be an takip ediyor ve iyi bir planlama ile uygulamaya koyuyor, bu da bizi her zaman yeniliklere açık ve sürekli gelişen bir firma kılıyor” ifadelerini kullanıyor.

“Ar-Ge’de her zaman çok daha iyisini yapabiliriz mantığı ile ilerliyoruz”

Kristal Endüstriyel’in geliştirmiş olduğu farklı formatlarda yeni ürünleri bulunuyor. Ar-Ge’de göz önünde bulundurdukları unsurlardan söz eden Kaynakçı, “Sürekli geliştirme, sürekli iyileştirme. Bunu şu şekilde açıklamalıyız sanırım, firmamızın Ar-Ge merkezi, çalışmalarını, her zaman çok daha iyisini yapabiliriz mantığı ile yürüttüğü için hep bir adım ileri gitme misyonu ile sürekli yeni gelişmelerin ışığında ilerliyor, farklı ve başarılı ürünler üretebiliyoruz” diyor. 

“Pandemi sürecini fırsata çevirme yolunda oldukça emek verdik”

Pandemi ile beraber HoReCa sektöründe, çalışma alanlarında birtakım yenilikler ve değişimler oldu. Bununla beraber yeni ürünlere de ihtiyaç doğdu. Pandemi sürecinin Kristal Endüstriyel olarak çalışmalarına etkisinden söz eden başarılı yönetici bu süreci şu sözlerle aktarıyor: “Pandemi süreci tabii ki çoğu sektör için dezavantajlar doğurdu. Fakat önemli olan krizi fırsata çevirmektir. Biz, bu süreci fırsata çevirmek yolunda, oldukça emek verdik. Ve başardık da. HoReCa sektörü, sokağa çıkma yasaklarından ötürü bir takım değişiklikler yaşadı, insanlar paket servise, online market alışverişlerine yöneldi. Özellikle restoranların, paket servis yoğunluğu oldukça arttı bu da, daha fazla ve daha hızlı mutfak mesaisi demekti. Biz de endüstriyel mutfak ekipmanları üretimi sağlayan bir işletme olduğumuz için, HoReCa sektöründe olan işletmelerin işlerini kolaylaştıracak yeni ürünler geliştirip, sektörel bazda da bu kısma yoğunlaştık diyebiliriz.” 

“Bundan sonraki hedefimiz, firmamızın başarı ivmesinin katlanarak ilerlemesi”

Kristal Endüstriyel bu süreçte sektöre inovatif ürünler de sundu. Son olarak bu ürünlerden söz eden Ramazan Kaynakçı, “Fırınlar, bulaşık makineleri ve dondurma makine ve ekipmanları konusunda inovatif olarak iyi noktalara geldik. Bunların dışında, mevcut ürünlerimize, tasarımsal ve teknik olarak yeni özellikler ekleyip, geliştirdik. Öte yandan yurt içinde hedefimiz daha fazla otel, hastane, okul, catering vb. projeleri alarak portföyümüzü genişletmek. Yurt dışında ise 85 ülke ile aktif ihracat yapmaktayız. Ayrıca bu zamana kadar 350 proje tamamladık Bundan sonraki hedefimiz, firmamızın bu başarı ivmesinin katlanarak ilerlemesi, yurt dışı proje sayımızı artırmak ve global bir marka olmaktır.” 

Sosyal Medya'da Paylaşın