Kraft Heinz Türkiye Genel Müdürü Serkan Tekeş: “Ev Dışı Tüketim sektörünün pandemi sonrası hızlı bir şekilde eski ivmesine döneceğine inanıyoruz”

Kraft Heinz 27 milyar dolarlık küresel cirosuyla dünyanın en büyük 5. gıda şirketi konumunda. Özellikle sos kategorisi, konserve yiyecekler, hazır yemekler ve peynir ürünlerinde dünya liderlerinden olan firma, Türkiye’de ise sos kategorisinde Heinz markası ile faaliyet gösteriyor. Biz de Kraft Heinz Türkiye Genel Müdürü Serkan Tekeş’ten Kraft Heinz Türkiye’nin özellikle son 2 senedeki güçlü büyümesinin arkasındaki başarıyı, geleceğe dair planlarını ve pandemi sürecinde hangi çalışmaları yürüttüklerini konuştuk.

Pandemi süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Serkan Tekeş, Türkiye pazarının kendileri için genç bir pazar olmasına rağmen sunduğu büyüme potansiyeli sebebiyle küresel ölçekte önem verilen pazarlar arasında yer aldığını belirterek, Türkiye’de markalarına güçlü yatırımlar yaptıklarını ve büyümeye devam etmek istediklerini söylüyor.

“Birçok HoReCa noktasının bu süreci minimum hasarla atlatması konusunda destek olduk”

Sektördeki tüm iş ortakları gibi pandemi sürecinden HoReCa kanalında ilk etapta olumsuz etkilendiklerini belirten Tekeş, “Bu tarz dönemlerde çevik aksiyonlar alarak işimizi sürdürebilmek oldukça önemliydi… Özellikle HoReCa kanalında dağıtıcı iş ortaklarımızın finansal sağlığını tesis edecek aksiyonlar alarak beraber doğru risk yönetimi modellerini hayata geçirdik.. Bunun dışında bizim için çok değerli HoReCa müşterilerinin bu kötü zamanında yanında olabilmek için özel programlar ürettik ve haziran ayı itibarı ile toparlanma sürecinde hayata geçirdik. Örneğin ‘Open with Heinz’ programı ile bu iş ortaklarımızın müşterilerine kapılarını yeniden açarken yanlarında olmak istedik ve ilk müşterilerini ağırlarken yemeklerinde kullanabilmeleri için yardım paketi içeren ürünler sunduk. Yaklaşık 1500 HoReCa noktasının bu süreci minimum hasarla atlatması konusunda destek olduk ve destek olmaya da devam edeceğiz” açıklamalarında bulunuyor. 

“Türkiye’de ev dışı tüketim kanalının pandemi sonrası çok hızlı şekilde eski ivmesine döneceğine inanıyoruz”

Başarılı isim, bu dönemde artan perakende satışlarında tüketicilerin ihtiyaçlarını hızlı ve doğru bir şekilde analiz ederek, iş ortaklarına doğru ve kesintisiz ürün tedariki sağlamaya çalıştıklarını belirtiyor. Evde tüketimin ağırlığının artması ile doğru ambalaj ve ürün çeşitlerini, etkin tüm alışveriş kanallarından tüketicilerle buluşturmayı başardıklarının da altını çizerek, “e-ticaret alanında yaptığımız çalışmalarla hane penetrasyonumuzu önemli ölçekte artırdık. Öte yandan Türkiye’de ev dışı tüketim kanalının pandemi sonrası çok hızlı şekilde eski ivmesine döneceğine inancımız tam. Özellikle yaşam alışkanlıklarının değişmesi, genç nüfus, çalışan şehirli insan sayısı ile bu kanalda büyüme için dikkat çeken bir ülkeyiz. Ancak pandemi sonrası değişen ve gelişen tüketici davranış ve beklentileri konusunda hepimiz çok bilinçli olmalı hem üretici firmalar hem Ev Dışı Tüketim liderlerinin bu beklentilere cevap verecek hazırlıkları yapmaları gerekiyor. Temizlik, hijyen, kabul edilebilir mesafe kurallarının tüketim noktalarında, pandemi sonrasında da dikkate alınması gereken gerçekler olduğunu biliyor ve iş ortaklarımızla şimdiden bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullanıyor. 

“Geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye’deki ilk reklam kampanyamızı başlattık”

“Heinz’in bir love mark olduğunun bilincindeyiz” diyen Serkan Tekeş sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bizi love mark olarak seven ve masasından eksik etmeyen tüketicilerimiz ile iletişimde olmamızın ne derece önemli olduğunu biliyoruz. Buradan yola çıkarak geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye’deki ilk reklam kampanyamızı başlattık. Kampanyamızın ana teması Heinz’i 150 yıldır hiç değişmeyen efsane lezzeti ile tüketicilerimizle buluşturuyor olmamız. Kampanyamız hem televizyon reklamları hem dijital mecralar hem de mağaza içi uygulamalar ile 360 derece bir kampanya ile yönetiliyor. Bu yatırımımızın tüketicilerimiz ile olan bağımızı daha da güçlendireceğine eminiz.” 

Sosyal Medya'da Paylaşın