Kadınları Güçlendiren Yemek Kitabı Serisi Türkiye’de Yayınlandı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP); Seven Circles, Metro Türkiye ve Alfa Grubu işbirliğinde ‘Empowering Women through Cooking’ (Kadınların Yemek Aracılığıyla Güçlendirilmesi – EWC) yemek kitabını Türkiye’de de yayınladı. Kitapta, Türkiye’de yaşayan ve ülkenin farklı bölgelerinden, farklı ülkelerden ve farklı geçmişlerden gelen 59 kadının tarifleri yer alıyor.

Kitapta yer alan kadınlar tariflerinin yanı sıra zorlukları yenmeye, hayallerinin peşinden gitmeye, kendilerinin ve çevrelerindeki insanların hayatlarını değiştirmeye dair kendi ilham verici hikayelerini de paylaşıyor.

Empowering Women through Cooking – Türkiye kitabı, Metro Türkiye’nin bünyesinde bulunan gastronomi platformu Gastronometro’da gerçekleştirilen lansmanda, ilk kez yazarları ve okuyucularıyla buluştu. Düzenlenen etkinlikte “Gastronomide Güçlü Kadınlar ve Kadın İstihdamını Arttırmak” ve “Kadınların Gastronomi Yoluyla Güçlenmesi” başlıklı panellerde kadınların sektördeki konumu ve yeni fırsatlar da tartışıldı.

Etkinlikte konuşan WFP Türkiye Temsilcisi ve Ülke Direktörü Parvathy Ramaswami, “Türkiye, dünyanın en büyük geçici ve uluslararası koruma statüsünde olan sığınmacı nüfusuna ev sahipliği yaparak dünyaya örnek oluyor. Kitapta Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’ye duydukları sevgiyi paylaşan Suriyeli, Afgan, Pakistanlı, Amerikalı kadınların hayat hikayelerine yer veriliyor. Bu kitap projesi, yemeğin insanları birleştirici gücünü anlatan ve çeşitliliğin yerel kültürlere ve mutfaklara katkı sağlayabileceğini gösteren harika bir örnek” dedi.

Türk mutfak kültürünün, tarih boyunca bulunduğu coğrafyadaki medeniyetler ve göçlerle zenginleştiğini hatırlatan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Metro Türkiye olarak en büyük amacımız Türk mutfak kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarabilmek. Bu bağlamda hem evde hem de profesyonel mutfaklarda kadınların rolü çok değerli. Bu projenin bir partneri olarak kadınların gastronomi yoluyla güçlendirilmesine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu kitaptaki reçeteler Türkiye’nin ilk gastronomi platformu olan Gastronometro mutfaklarında hayat buldu. Şeflerimizle birlikte bu olağanüstü kadınlarla tanışmış olmaktan ve hikayelerine şahitlik etmekten de gurur duyduk’’ dedi.

Panellerin ardından tarifleri ve hikayeleri kitapta yer alan Türkiye’den Özlem Hersekli ve Suriye’den Batül Almurad, katılımcılar eşliğinde yemek hazırladı. Her iki kadın da, gençlerin iş bulmalarına ve kendi kendilerine yetebilir olmalarına yardımcı olmak için çeşitli eğitimler sağlayan bir WFP programı aracılığıyla şef asistanı olarak eğitildi. ‘Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik (SES) Programı Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu işbirliğiyle hayata geçirildi.

Sosyal Medya'da Paylaşın