José Andrés yepyeni projelerle Los Angeles’a dönüyor

16 aylık bir aradan sonra José Andrés ve ThinkFood Group, bir dizi restoran ve bar projesi ile Los Angeles’a dönüyor. Üç restoran ve bir barı içeren konseptler arasında Andrés’in üst düzey et lokantası Bazaar Meat de yer alacak.

Grand L.A’in 10. katında “Latin ve Asya esintili menüsü” bulunan bir açık hava restoranı açmayı planlayan Andrés, otelin lobi barından ve havuz güverte alanından da sorumlu olacak. 6. katta ise, José Andrés üst düzey et lokantası Bazaar Meat’i açmaya hazırlanıyor. Menüsünde biftek tartardan esinlenerek hazırlanan domates tartarı misafirlerinin beğenisine sunacak olan Andrés, restoran için yepyeni lezzet kombinasyonları yaratıyor. Restoranının gezginlerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanacağını söyleyen José Andrés, “Gezginleri kapsayacak ve her otelin ihtiyaç duyduğu şey olmak için yeterli şeye sahip olmak istiyorsunuz” dedi. “Her yerde bir Sezar buldukları için Sezar istediklerini ve başka bir şey istemediklerini söyleyen bazı insanlarla karşılaşacaksınız, ancak biz onları her zaman yeni şeyler denemeye zorlamaya çalışacağız.”

Açık hava restoranı, Andrés’in tabiriyle “biraz daha kavramsal, sebze ve balık ağırlıklı” olacak. Conrad Los Angeles’ta yer alan iki restoran, lobi bar ve havuz güverte alanının ilkbaharın sonlarında açılması planlanıyor. Bazaar Meat ise, sonbaharda açılacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın