José Andrés, Basque Culinary World Prize 2020 ödülüne layık görüldü

World Central Kitchen (WCK) ile yaptığı ilham veren çalışmalarıyla José Andrés, Basque Culinary World Prize 2020 kazananı seçildi.

Joan Roca başkanlığında dünyanın en etkileyici şefleri tarafından oluşan jüri, Andrés’in dünya çapındaki şeflerin krizden kaynaklanan zorluklara yönelik çabalarını sembolize ettiğini ve bu tür zorlu zamanlarda ihtiyaç duyulan işbirlikçi eylemi somutlaştırdığını söyledi. Pandemi, Mart ayında tüm dünyayı ele geçirmeye başladığında, Andrés ve WCK ekibi, yardıma muhtaç kişilerin bu zor zamanda yemek yemeye devam etmelerini sağlamak için hareket etti.

Andrés ödülü kabul ederken ödülün kendisi için değil, tüm WCK ekibinin olduğunu söyledi: “Dünyanın dört bir yanından pek çok şef WCK’nin çalışmalarına katkıda bulundu.” Andrés, ödül olarak verilen 100.000 Euro para ödülünü ise toplum için kararlı bir şekilde çalışan 10 şef arasında bölüştürecek. Andrés, “BCC’nin ve jürinin desteğiyle, bu ödülü, harikulade kar amacı gütmeyen kuruluşlarına olmalarında büyümelerine devam etmelerine yardımcı olmak için bugün tanınan tüm organizasyonlarla paylaşmak istiyorum” dedi.

Joan Roca, “Bu yılki istisnai durumlar göz önüne alındığında, sorumluluğumuz mevcut güçlüklere yükselmek zorunda kaldı. Yoğun bir düşünme sürecinden sonra, ödülü şef José Andrés’in cesaret, gözü karalık ve devasa bir çabayla karşı karşıya kaldığı Covid-19 yüzünden tüm gezegenin yüzleştiği meydan okumaya odaklamak istedik.”

“İşe olan takdire şayan bağlılığı, insani krizlerle başa çıkabilme yeteneği ve mevcut ve belirgin liderliği, dünya çapındaki World Central Kitchen girişimine katılan pek çok insan için ilham kaynağı oldu. Gastronomiyi güçlü bir sosyal araç haline getiren gönüllülerin çalışmalarını da görünür kılan bir

BWCP jürisi 

Joan Roca (El Cellar de Can Roca), Ferrán Adrià (El Bulli Vakfı), Mauro Colagreco (Mirazur), Gastón Acurio (Acurio Restoranları), Manu Buffara (Manu), Dan Barber (Blue Hill Farm), Eneko Atxa (Azurmendi), Dominique Crenn (Atelier Crenn), Andoni Luis Aduriz (Mugaritz), Enrique Olvera (Pujol), Trine Hahnemann (Hahnemanns Køkken) ve Yoshihiro Narisawa (Les Créations de Narisawa).

Sosyal Medya'da Paylaşın