İşte ‘erişilebilir’ Michelin menüleri

Michelin yıldızlı restoranlar yemek gurmelerinin sıkı takibinde olsa da birçok kişi için ulaşılması zor bir rüyadan ibaret. Ancak sanılanın aksine, dünyanın dört bir yanında Michelin kalitesinde bir akşam yemeğine ulaşmak mümkün. Dünyanın en pahalı Michelin yıldızlı restoranlarını daha önce listelemiştik. Bu kez sizlere Chef’s Pencil’in araştırmaları doğrultusunda en uygun fiyatlı Michelin yıldızlı restoranları derledik.

Chef’s Pencil’in 2021 Kasım ayında yaptığı araştırmanın sonuçları beş restoranı işaret ediyor. Kaliteli yemeği erişilebilir fiyatlarla müşterilerine sunan bu restoranlar sizin de ilginizi çekebilir.

Hostellerie la Montagne, Colombey-les-Deux-Églises, Fransa

Hostellerie la Montagne’nin bulundupu köy, Fransa tarihinde önemli bir yere sahip. Dünya Savaşı askeri simgesi ve eski Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’nin mezarının bulunduğu bu köy, Michelin yıldızlı bir tesise sahip. Tarihine yakışır bir şekilde A la table de Général (Generalin masasında) olarak adlandırılan ve klasik Fransız lezzetlerini misafirlerine sunan restoranda bir akşam yemeği ücreti yaklaşık 31 dolarla 125 dolar arasında değişiyor.

Picchi, São Paulo, Brezilya

Brezilya’da en iyi İtalyan lezzetlerini uygun fiyata sunmayı garanti eden Picchi, İtalyan ev lezzetlerini Brezilya malzemeleriyle birleştiriyor. Şef Pier Paolo Picchi’nin hazırladığı Toscana kemik iliği ve biberiye crostino öne çıkan lezzetlerden biri. Kişi başı ortalama 45 dolar karşılığında kaliteli yemek yiyebileceğini bir yer Picchi.

Lao Zheng Xing, Shanghai, Çin

Lao Zheng Xing, Şanghay’ın kültürel dokusunu yansıtan zengin bir menüye sahip. Şehirde Michelin yıldızına layık görülen ilk restoranlardan biri olan Lao Zheng Xing, klasik tarifleriyle tanınıyor. Yemeklerin orijinalliğini koruması için çok katı bir hazırlama tarzı benimseyen restoranın öne çıkan lezzetleri kızarmış nehir karidesi ve kızarmış deniz hıyarı. Lao Zheng Xing’de 23 dolarla 47 dolar aralığında bir ücretlendirme ile akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Raan Jay Fai, Bangkok, Tayland

Restoran, adını efsanevi sahibi Supinya Junsuta’nın “Jay Fai” lakabından aldı. 2018’de Bangkok’ta Michelin yıldızına layık görülen ilk sokak yemeği mekanı olan Raan Jay Fai’nin müdavimlerinden biri de Amerikalı televizyon yıldızı Martha Stewart. 2021 yılın The 50 Best Discovery’den Asya’nın İkonu ödülünün sahibi olan restoranda menü fiyatlandırması 8 ila 44 dolar aralığında.

Tim Ho Wan, Hong Kong

Tim Ho Wan’ın dünya çapında birçok şubesi var ve her birinin bir Michelin yıldızı var. 2009 yılında şefler Mak Kwai Pui ve Leung Fai Keung tarafından 20 kişilik bir dim sum restoranı olarak açılan Tim Ho Wan, geniş bir müdavim kitlesine sahip. 20 farklı dim sum çeşidinin yanı sıra karides köftesi, buğulanmış yumurtalı kek ve siyah fasulye soslu buğulanmış tavuk gibi lezzetlerin yer aldığı menünün fiyatlandırması 6 ila 12 dolar aralığında.

Sosyal Medya'da Paylaşın