İstanbul’da gerçek bir İtalyan deneyimi: Vero Gelato

Dondurma, uzun yıllardır dünyanın en meşhur lezzetleri arasında gösterilmekte. Sütün ve meyvelerin ahenginin en güzel örneklerinden biri olan dondurma, 7’den 70’e herkesin en sevdiği ürünlerden. Vero Gelato, gerçek Roma dondurmasını Caddebostan ve Bostancı’daki şubelerinde müşterilerin beğenisine sunuyor. Vero Gelato’yu ve dondurmacılık sektörünü Vero Gelato’nun kurucusu Veronica Villa’dan dinledik.

“Vero Gelato’nun felsefesi gerçekten iyi dondurma sunmak ve keyif vermek üzerine kuruludur”
İstanbul’un en sevilen, deneyimleyenlerin hafızalarına yer eden dondurmacılarından biri de Vero Gelato. Yıllar önce Veronica Villa memleketi İtalya’nın en ünlü lezzetlerinden birini, dondurmayı, İstanbul sokaklarına taşımış. Veronica Villa: “Vero Gelato’nun felsefesi gerçekten iyi dondurma sunmak ve keyif vermek üzerine kuruludur. Ürünlerimiz, çalışma koşullarımız, mekanlarımız, iletişimimiz bu iki temele oturur. Tümü kendimize ait tariflerle, başka yerde olmayan çeşitlerimizle, yaratıcılığımızla, müşterilerimize en iyi ürünleri sunmaktan keyif duyarız” diyerek Vero Gelato’nun özgünlüğüne değiniyor ve ekliyor “Vero Gelato müşterilerinin de bizle yaşadıkları deneyimden keyif duymaları ve mutlu ayrılmaları en büyük motivasyonumuz“

Ürünlerin tamamen doğal malzemelerle hazırlandığını ifade eden Villa, Vero Gelato’da hazır ürün kullanmadan, mascorpone peyniri ile yaptıkları artizanal tiramisuların da oldukça ilgi gördüğünü belirtiyor. “Ayrıca müşterilerimizin seçtiği dondurma çeşitlerinden hazırlayarak yaptığımız milkshakeler de 2021 yazında oldukça beğenildi. Bu kış da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi salep servisine başladık. Açıkçası bir İtalyan olarak Türkiye’ye gelmeden önce bu içeceği tanımıyordum. Şimdi ise bağımlısı oldum diyebilirim. Dondurmalarımızda da kullandığımız Bucak salebi ile hazırladığımız bu kış içeceğinden ayrı bir keyif alıyorum”

“Vero Gelato’yu büyültmek istiyoruz”
Veronica Villa, Türkiye’de sundukları İtalyan lezzetlerinin aslında Türk mutfağından pek bağımsız değerlendirilemeyeceğini şöyle ifade ediyor: “Elbette gelato ve tiramisu İtalya ile özdeşleşmiş ürünler ama müşterilerimizin bu lezzetlere çok yabancı oldukları söylenemez”
Son olarak mayıs ayında Bostancı şubesinde yeni müşterilerini ağırlamaya başladıklarını belirten Villa, bunu çalışma arkadaşlarına borçlu olduğunu çünkü bu işte yalnız olmadığını söylüyor. “Ekip olarak kendimizi hazır hissettiğimizde, aynı enerjiyi ve aynı kaliteyi sunacağımıza emin olduğumuz noktalarda Vero Gelato’yu büyültmek istiyoruz” diyerek gelecek planlarına değiniyor.

“Kendine has lezzetler yaratmayı seviyoruz”
“Dondurmanın olmazsa olmazı gerçek süt, gerçek salep ve gerçek meyvelerdir. Vero Gelato’da tüm tarifler kendimize aittir. Doğal ürünlerle koruyucu madde, gıda boyası kullanmadan, kendi sevdiğimiz gibi, içimize sinen kendine has lezzetler yaratmayı seviyoruz. Bu da müşterinin gözünden kaçmıyor”
Veronica Villa, ürünlerin reçetesi kadar çalışma arkadaşlarını da önemsediğini belirtiyor. “Vero Gelato’da kadın çalışan oranı her zaman %50’nin üzerinde olmasını istedim. Yanlış anlaşılmak istemem ancak bazen kadınların daha güzel yapacağına emin olduğum bazı işleri bile erkeklerin yaptığı bir şehirde yaşıyoruz. Örneğin, kuaförlük, terzilik, çiçekçilik, aşçılık… Bu nedenle Vero Gelato’da servis elemanlarının çoğu zaman kadınlardan oluşması da beğenilme nedenlerimizden birisi. Sadece kadın çalışanlar değil tüm arkadaşlarımızın damak tadına, pozitif enerjisine de çok güveniyoruz. Bu da bizi farklı kılıyor sanırım”
Dondurma sektörünün son yıllarda değer kazanmasını çok kıymetli bulduğunu belirten Villa: “Kaliteli ürünler yapan, bu işe emeğini koyan meslektaşların çoğalması bizi mutlu ediyor çünkü yaptığımız ürüne doğru olan farkındalık artıyor. İşinin başında olan, artizanal üretim yapan bir dondurmacı olarak bunun olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum.”

Sosyal Medya'da Paylaşın