İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık: “Endüstriyel mutfak sektörünün gelişmesinde Antalya’nın payı büyük”

İnoksanlı Sohbetler’de Calista Luxury Resort’ta bir araya geldiğimiz İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak turizm sektörünün endüstriyel mutfak sektörü için önemli bir pazar ve hedef kitlesi olduğunu kaydetti.

Vehbi Varlık turizm sektörünün aynı zamanda Türkiye ekonomisinin önemli bir lokomotifi olduğunu ve pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğini vurguluyor. Diğer yandan pandemide yeme-içme anlamında da gastronomi sektörünün etkilendiğini, restoranların kapandığını belirten Varlık, “Pandeminin yemek sanayiine olumsuz etkisiyle mutfaklarda çalışmalar durdu, çok yavaşladı ki bu sene bir beklenti de vardı. Çünkü 2019’da döviz krizinin olumsuz etkileriyle sektörde bir yavaşlama olmuştu. Hep ‘2020’de düzelme olur’ diye umutlanmıştık. 2020’de de pandemiyle beraber sektör olumsuz etkilendi. Pazarda Mart ayından Mayıs’a hatta Temmuz’a kadar anormal derecede çöküş oldu. Sonra tekrardan bir iyileşme yaşandı. Şu anda çok proje ve bekleyen yenileme çalışmaları bulunuyor. Sektörde geliştirme, yenileme ihtiyaçları var ama aynı zamanda ‘önümüzü görelim’ düşüncesi de hakim” diyor.

“2021 sezonu iyi geçecek”

Pandemiyle beraber endüstriyel mutfak sektöründe yüzde 20 ila 30 arasında bir düşüş yaşandığını, aşıyla beraber piyasaların hareketlenmeye başladığını ve yeni sezonun iyi geçeceğini ifade eden Vehbi Varlık, “Nisan, mayıs gibi tesislerin açılacağını varsayacak olursak bu açılışla beraber yenilenmeler ve tadilatlar da başlayacak. Dolayısıyla sezon iyi geçecek. Öte yandan ihracat bizi kurtardı. Bizim sektörde ihracatla çalışmalarına devam eden firmalar oldu. Yaklaşık 200 ülkeden siparişler toplanınca sektör için tabiri caizse damlaya damlaya göl oldu. Böylece bu süreçte ihracatı keşfettik ve ihmal ettiğimizin farkına vardık. Çin’e karşı yakın olmamız, hızlı davranmamız, mutfaklarda bize avantaj sağladı, sadece mutfakta da değil tüm sanayilerde” ifadelerini kullanıyor.

“Sektör olarak dünyada yaklaşık 130 ülkeye ihracat yapıyoruz”

Endüstriyel mutfak sektörünü geliştiren unsurun turizmin başkenti Antalya ve Akdeniz olduğunu, İnoksan olarak çıkışı da bu bölgelerde yakaladıklarını belirten Varlık, “Biz Antalya’da kendimizi bulduk. Eğer bugün de ihracat yapabiliyorsak, bu başarıda Antalya’nın payı büyüktür. Antalya’dan aldığımız bir sürü işle sektör olarak dünyada yaklaşık 130 ülkeye ihracat yapıyoruz. Dünyada da malum hep bilindiği üzere çok mesafe kat ettik. Otellerin, şeflerimizin gelişmesi, uyarıları, önerileri ile biz de kendimizi çok geliştirdik. Zaten TÜSİD fuarında, Antalya fuarında sektör kendini gösteriyor. Adeta dünya markalarıyla yarışır haldeyiz” açıklamalarında bulunuyor.

“Türk mutfağının ve Türk turizminin pazarlanmasında yıllarca sıkıntı yaşadık”

Sektör olarak Türk turizmiyle övündüklerini, birçok sektörü ayakta tutan, geliştiren sektörün de turizm olduğunu ifade ediyor başarılı yönetici. “Bu anlamda turizm sektöründe çalışanlara gerçekten minnettarız” diyerek sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Fakat Türk mutfağının ve Türk turizminin pazarlanmasında yıllarca sıkıntı yaşadık. Aslında algımızı da pazarlayamadık ve yurtdışında yanlış Türk algısı yarattık. Fakat eskiye göre çok yol aldık. Eskiden hakikaten yurtdışında fuarlarda ilgi görmezdik. Sonraki yıllarda bu durum çok değişti, çok yol kat ettik. Öte yandan 2021 belki mükemmel olmayacak ama çok iyi geçecek. O yüzden bu dönem, sektör için çok kritik bir dönem. Yani yatırım pas geçilebilir ama tadilat, iyileştirme veya yarım kalan tesisler açılabilir. Turizm Türkiye’nin gerçekten sarılması gereken bir sektör. İnşaattan tekstile, mobilyaya, her noktaya değer katan bir sektör. Devletin turizme çok önem vermesi gerekiyor” diyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın