İki farklı ülke, iki farklı restoran: A Tale of Two Kitchens

“A Tale of Two Kitchens”, biri Mexico City ve diğeri San Francisco’daki iki kardeş restoranın içinde bulundukları kültürler nedeniyle ne kadar farklı işlediklerine odaklanıyor.

Yönetmen Trisha Ziff, 2019’da gösterime giren “A Tale of Two Kitchensé ile şef Gabriela Cámara’nın restoranlarının iki restoranında da birere gün geçiriyor: Mexico City’deki Contramar ve San Francisco’daki Cala. Contramar, 1998’den beri Meksika’nın başkentinin temelini oluşturuyor ve Cala, 2015’ten beri San Francisco’nun yemek dünyasına liderlik ediyor. Her ikisi de benzer bir atmosfere sahip: yüksek tavanlı ve havadar, renkli sanat eserleri ve beyaz masa örtüsü yüklü masaların yanında sade, kalın çam sandalyeler. Ama benzerlikler burada sonlanıyor.

Cámara ve her iki restorandaki personel ile yapılan röportajlar sayesinde, ikisi arasındaki farkların menülerden daha fazla olduğunu gördük – Contramar, son 24 saat içinde yakalanmış deniz ürünleriyle yapılan yemekler servis ediyor ve Cala ise daha modern bir Meksika mekanı. Ancak Cala’daki garsonlar tamamen siyah, gündelik kıyafetler ve spor ayakkabılar giyerken, Contramar’daki garsonlar daha kariyer odaklı ve resmi, ceketler ve papyonlar giyiyor. Contramar’daki çalışanlar kendilerini bir aile olarak görüyorlar ve birbirlerinin hayatlarına karışıyorlar, özellikle de Meksika’da yaygın olarak yaşanan bir kriz olduğunda. Bu duygu Cala’da yayılıyor, ancak farklı bir şekilde, çünkü ABD’deki insanlar işyerlerini nadiren ikinci bir aile olarak görüyor: Cala, hayatlarını değiştirmeye çalışan eski hükümlüleri işe almaya özen gösteriyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın