Happy Moon’s Grup, Güvenli Turizm Sertifikası almaya hak kazandı!

Kuruluşunun ardından 21 yılı geride bırakan Happy Moon’s Grup, pandemi döneminin ardından yeniden düzenlediği sağlık, hijyen ve sosyal mesafe kuralları kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde başlatılan Güvenli Turizm Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

Güvenli Turizm tabelası, gelen konukların da pandemi kapsamında sağlık, hijyen ve sosyal mesafe kuralları noktasında en üst düzeyde önlemlerin alındığından haberdar olması adına Happy Moon’s markasına ait tüm şubelere asıldı. Sertifika sürecinin son derece titiz yürütüldüğünü ve kapsamlı denetimlerin uygulandığını anlatan Happy Moon’s Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, “Konuklarımızın hijyen ve Covid-19 virüsüne karşı güvenlik beklentilerini karşılamak, pandemi sürecinin en başından bu yana bizim için son derece önemliydi. Bu kapsamda bir yandan önlemlerimizi artırırken bir yandan da yatırımlarımıza devam ettik. Aldığımız bu belge doğru yolda ilerlediğimizi ve konuklarımızı güvenli ortamlarda ağırlamak için ne kadar çalıştığımızı tekrar tescillemiş oldu” dedi.

Kaliteli restoran anlayışı, zengin menüsü ve erişilebilir fiyat avantajlarıyla ulaşılabilir lüks kavramını restoran ve kafe işletmeciliğinde uygulayan Happy Moon’s Grup, pandemi kuralları kapsamında hayata geçirdiği önlemlerle tüm şubelerinde Güvenli Turizm Sertifikası aldı.

Güvenli Turizm Sertifikası’nın zorunlu bir uygulama olmadığına özellikle dikkat çeken Aymutlu, “Ancak herhangi bir restorana gelen kişiler bu belgeyi gördüklerinde pandemi kapsamında alınan önlemlerin yeterliliğinden emin olacaklar ve kendilerini güvende hissedecekler. Biz de Happy Moon’s Grup olarak pandemi sürecinin en başından itibaren bu konuda büyük bir hassasiyet gösterdik. Aldığımız önlemlere ve ayrı bir düzenlemeden geçirdiğimiz operasyonlarımıza olan güvenimizden yola çıkarak da söz konusu belgeyi almak için başvuruda bulunduk. Tüm şubelerimizde uygulanan denetim sürecinin ardından da Güvenli Turizm Sertifikası’nı aldık. Aslında bu belge ile pandemi sürecinin en başından bu yana aldığımız önlemleri de tescillemiş olduk. Söz konusu belgeye ait tabelayı; Happy Moon’s, Happy Moon’s İkon ve Manhattan markalarımıza ait tüm şubelerine asıyoruz. Böylece konuklarımız, şubelerimizin bağımsız denetçiler tarafından denetlendiğinden, pandemi kapsamında tüm önlemlerin alındığından emin olacak” diye konuştu.

Denetimler devam edecek!

Sertifika süreci kapsamında her ay denetimlerin yenilendiğini belirten Happy Moon’s Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, “Denetimlerin tek sefer yapılmaması bu konuda işletmelerin aldığı önlemlerin sürekliliği açısından son derece önemli. Biz de Happy Moon’s Grup olarak; konuklarımızın güvenliği için, toplum sağlığının korunması için yürüttüğümüz çalışmalara aralıksız devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Kapsamlı bir süreç yürütüldü!

Denetleme süreçlerindeki çalışmalar farklı başlıklar altında kapsamlı bir şekilde gerçekleştirildi. Formda her başlık altında 20-30 farklı konu ele alındı ve toplamda 200 başlıkta çok detaylı denetimler yapıldı. “Zorunlu Uygulamalar” çerçevesince; sosyal mesafe kuralları ve işaretlemeleri, dezenfektan kullanımları, isteyen müşterilere maske verilmesi, toplu alanların kullanımı ve hijyeni denetiminden geçirilirken, pandemi kapsamında çalışanlara hijyen eğitimi verilmesi de dikkat edilen konular arasında yer aldı. “Misafirin İşletmeye Girişi” başlığı altında da restoran girişlerinde sosyal mesafe kuralına uyulmasına, girişlerde dezenfektan bulundurulmasına, temassız ödemeye yönlendirme yapılmasına yönelik uygulamalar incelendi. “Personel İçin Alınacak Önlem ve Uygulamalar” başlığı altında da kişisel koruyucu ekipman/maske kullanımı, yemekhane/dinlenme alanlarında sosyal mesafe kuralına uyulması, personelin ateş ölçümü yapılması gibi noktalar denetimden geçirildi.

Mutfaktaki düzenlemeler, yeme-içme üniteleri denetlendi!

“Mutfaklardaki Düzenlemeler” kapsamında ise temizlik protokolleri, depolama düzenleri, gıda temas kuralları, atık yönetimi kuralları, ekipman temizlikleri, temizlik kimyasalları, çapraz bulaşma, hijyen standartları gibi konular ele alınırken, “Yeme-İçme Üniteleri” başlığı altında da masa mesafelerinin 1,5 metre olması, el dezenfektanlarının bulundurulması, klima çalıştırılmaması, vantilatörlerin kapalı olması, hava alımı yaratacak şekilde havalandırma yapılması gibi konular incelendi. “Lavabo&WC’ler” kapsamında da kapıların otomatiği ya da sürekli dezenfekte edilmesi, fotoselli musluklar, el kurutma fanlarının kapalı olması, WC hijyeni konuları denetlenirken, “Atık Yönetimi” de önemli başlıklar arasında yer aldı.

Periyodik ilaçlama yapılması, konu ile ilgili protokol ve kayıtların tutulması denetlenen noktalar arasında yer alırken, “Satın Alma, Mal Kabulü ve Depolama” başlığı altında da söz konusu faaliyetler esnasında gerekli olan kontrol ve izlenebilirlik kayıtları, satın alınan malların tedarikçiden depoya ulaşıncaya kadar izlediği süreç, mallara en az insan teması yapılması için alınan önlemler de incelendi. Ayrıca denetimler kapsamında “Acil Durum ve İzolasyon” başlığı altında acil durumlar ile hasta, semptomlu veya şüpheli vaka tespit edilmesi halinde uygulanacak protokol, ulaşılacak kişilerin iletişim bilgileri, tüm personelin bunları bilip bilmediğine yönelik konular da denetimden geçirildi.

Sosyal Medya'da Paylaşın