Hapimag Sea Garden Hotel Villa Executive Pastry Chef’i Enes Şahin: “Türk tatlılarında şeker oranlarını minimum seviyelere indiriyoruz” 

Patisserie by FoodinLife’ın yeni sayısında Masabaşı Sohbetleri’ne bu ay Hapimag Sea Garden Hotel ev sahipliği yaptı. Bodrum turizmini, gastronomisini ve pastacılığını ele aldığımız sohbetin konukları arasında Hapimag Sea Garden Hotel Villa Executive Pastry Chef’i Enes Şahin de yer aldı.

Hapimag Sea Garden Hotel, villa-hotel konseptlerinden oluşan ve 2 bin kişiye hizmet verebilen bir İsviçre firması. Bünyesinde her yıl değişen dünya mutfaklarını, a la carte ve açık büfeleri barındıran otel, Bodrum’un ilk beş yıldızlı tesisi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Ortaya çıkardıkları lezzetlerde bölge ürünlerine ağırlık verdiklerini ifade eden Enes Şahin, “Yaz, kış açık bir tesis olduğumuz için kışın düşük sezonda enerjimizi bu konulara harcıyoruz. Bölgemizi araştırıyoruz, yöresel lezzetleri modern sunumlara çeviriyoruz ve bu sunumları bölgenin önde gelen yöresel restoran sahiplerine denetiyoruz, onların yorumlarıyla düzenlemeler yapıp menülerimize ekliyoruz” diyor. 

“Modern tarifler ile füzyon çalışmaları yapıyorum”

Enes Şahin mesleğe Kempinski Bodrum’da başlıyor. Rixos Ankara, Rixos Kazakistan, Hilton, Hapimag Sea Garden ve Fauchon Paris İstanbul’un açılışlarında bulunan ve Executive Pastry Chef’liği görevini üstlenen Şahin, Hapimag Sea Garden’da beş sezondur çalışmalarını sürdürüyor. “Değişimlere açığım” diyen başarılı şef, “Farklı ve daha önce yapılmamış tarifler üretmekte başarılıyım. Modern tarifler ile füzyon çalışmalar yapıyorum, eski sunumları modernize ederek misafirlerimize sunuyorum” ifadelerini kullanıyor. 

“Yöresel tatlı çalışmalarımız çok beğeni alıyor”

Bodrum mandalinası Enes Şahin için büyük bir değer. “Mandalina kış meyvesi olduğu için suyunu ve kabukları işlemden geçirip uygun şartlarda depoluyoruz” diyen deneyimli şef, “Mandalinadan reçel, makaron, revani, trileçe, cheesecake, dolgulu çikolata, a la carte tatlılar ve soslar yapıyoruz. Bahçemizden topladığımız keçiboynuzları ile kurabiye yapıyoruz ve içerisine; un, yağ, şeker koymuyoruz. Yine keçi boynuzundan yaptığımız makaronlarımız var. Öte yandan binlerce yıllık ata buğdayımız karakılçık unundan ekşi mayalı ekmek yapıyoruz. Muğla Saraylısı adında 300 yıllık tatlıyı bu sene tekrar yorumladık ve a la carte restoranımızda misafirlerimize sunduk. Bölgenin tüm özelliklerini taşıyan çikolatalarımız ise çok seviliyor. Yine bahçemizden topladığımız limonlar ile limoncello yapıp tatlılarımızın yanında servis ediyoruz. Tüm bu yaptığımız yöresel çalışmalar çok beğeni alıyor. Türk tatlıları üzerinde çalışmalar yapıyoruz şeker oranlarını minimum seviyelere indiriyoruz bu da fark ediliyor Türk tatlılarına ilgiyi artırıyor” açıklamalarında bulunuyor. 

“Gastronomi anlamında Ege mutfağı çok özel”

Bodrum’un Türkiye’nin en gözde turizm bölgesi olduğuna dikkat çeken Enes Şahin son olarak, “Bütün büyük markalar Bodrum’da. Çok iyi ve ünlü şefler ile çalışma imkanı yakalıyoruz. Misafir portföyümüz çok iyi. Gastronomi anlamında Ege mutfağı çok özel, ürün çeşitliliği tatmin edici” diyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın