Gert de Mangeleer ve Joachim Boudens, Hertog Jan’a dönüyor

Dört yıl önce sevilen restoranları Hertog Jan’ı kapatma kararı aldıklarında, fine dining dünyasında şok etkisi yaratan Gert de Mangeleer ve Joachim Boudens, yeniden bir araya geliyor. Kendilerine çok fazla başarı getiren restorana yeni deneyimlerini aktaracak olan ikili, Omakase ilkesiyle hazırladıkları yeni konseptle birlikte hikayelerinin yeni bölümünü her zamankinden de etkileyici yapma niyetinde. 

Her ay sadece iki hafta açık olacak olan restoran, küçük ve samimi bir ortamda Japon ilkesi Omakase’ye göre konuklarını ağırlayacak. Misafirin tamamen şefin sanatına teslim olduğu bu yemek şeklinde Omakase, kabaca “Sana bırakıyorum” anlamına geliyor ve şefe o anda uygun olduğunu düşündüğü her şeyi hazırlaması için tam yetki veriliyor.

Bu kararın cesur ve zor bir seçim olduğunu söyleyen Joachim Boudens, “Misafirperverlikte her zaman konukları memnun etmek istersiniz ama bu seviyede yemek yediğinizde bu daha çok bir operaya ya da konsere gitmek gibidir. İddialı görünmek istemem ama performansı değiştirmeye başladığınızda mutfak üzerinde çok fazla baskı oluşturuyor ve menünün dengesini değiştiriyor. Menüde bir mantık var ve bu mantıkta değişiklik olduğunda etkisi kayboluyor” diyor.

Gert de Mangeleer ise, en sevdikleri yere farklı bir konseptle geri döndüğü için heyecanlı, “Bu konsept daha önce yapamadığımı şeyleri yapmamı sağlıyor. Dün 15 kişilik bir tadım menüsü için tamamen rezerve edildik. Eski Hertog Jan’da günde 140 müşteriye hizmet verirdik. Yeni restoranda daha önce üzerinde çalışamadığım detaylar üzerinde çalışabilirim. Bu benim için gerçekten çok heyecan verici bir şey.”

22 kişilik restoran, Belçika’nın Antwerp kentindeki tarihi Botanic Sanctuary Antwerp otelinde yer alıyor. Otel Kasım ayında, restoran ise önümüzdeki haftadan itibaren açılacak. Hertog Jan’ın Antwerp’te yeniden canlanmasıyla birlikte, iki başarılı şef özlenen lezzetlerini her zamankinden daha özgür bir ruhla konuklarına sunmaya hazırlanıyor.
Sosyal Medya'da Paylaşın