Gastromasa heyacanı başladı!

VI. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, dünyanın dört bir yanından gelen konuklarımızla başladı! Dolu dolu bir programla gün boyunca şeflerimiz ile birlikteydik.

Sabah saatlerinde kültürlerin buluştuğu büyük eseri, meşhur Ayasofya Camii’ni ziyaret ederek gideceğimiz birçok harika mekan öncesi güzel bir başlangıç yaptık. Dünyaca ünlü konuklarımız, mimarisiyle ve tarihiyle İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan Ayasofya Camii’nin karşısında adeta büyülendi. Sonraki durağımız Matbah Restoran oldu ve Osmanlı mutfağının en özel lezzetlerinden sahlep, konuklarımızın beğenisine sunuldu. Matbah Restoran’da bizi ağırlayarak keyifli bir deneyim yaşatan Serdar Balta ziyaretimizden oldukça memnun kaldığını belirtti.

Kökeni yüzlerce yıl öncesine dayanan Tarihi Mısır Çarşısı’nda rengarenk tezgahların arasında dolaşarak binlerce çeşit baharat hakkında bilgi aldık, alışveriş yaptık. Mısır Çarşısı’na gerçekleştirdiğimiz ziyaretin hemen öncesinde oldukça renkli bir ana tanık olduk. Şeflerimiz, kelimenin tam anlamıyla rotanın dışına çıkarak meşhur sokak lezzetlerimizden kokoreci deneyimledi!

Ünlü şef Ömür Akkor sunumuyla Zennup 1884’te, Türk mutfağının en özel lezzetleriyle öğle yemeğimizi aldık. Ömür Akkor’un, konuklarımız için özel olarak hazırladığı çiğ köfteyi tattık ve harika bir şova tanık olduk. Konuk şeflerimizden Igor Grechkin, Gastromasa’da yer aldığı için son derece memnun olduğunu belirtirken Oriol Castro ise İstanbul’un onu büyülediğini ve Gastromasa’nın gastronomi dünyasında önemli bir görev üstlendiğini ifade etti.

Gastromasa keyifli bir program ile başladı ve tüm hızıyla devam edecek. Takipte kalın!

Sosyal Medya'da Paylaşın