Gastroekonomi ve dünya ekonomisinde kaldıraç etkisi!

Yaklaşık bir yıldır tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam eden koronavirüs, hayatın olağan akışını durma noktasına getirirken, bu durağanlıktan en çok etkilenen sektörlerin başında ise turizm ve yeme-içme geldi. Pandemi tedbirleri kapsamında kepenklerini ikinci kez indiren restoranlar büyük bir bilinmezlikle karşı karşıya. Tüm dünyada yeme-içme sektörü tekrardan misafirleriyle buluşacağı günleri bekliyor.

Krizin doğurduğu yeni yaklaşımlar gastronominin ülke ekonomisinde bir kez daha önemine vurgu yaparken bununla ilgili çıkış İngiltere’den geldi. İngiltere’de 5 haftadır devam eden ve Angela Hartnett, Tom Kerridge, Jamie Oliver gibi ünlü şeflerin de desteklediği imza kampanyası #seatatthetable ‘ın amacı herhangi bir masada değil, kabinede yer istemek ve sadece gastronomiden sorumlu ayrı bir bakanlık kurulması. Gastronomi, İngiltere’nin üçüncü en büyük istihdam sağlayan sektörü. Tam 3 milyon kişiye doğrudan, tam 2 milyon kişiye de dolaylı olarak iş olanağı yaratıyor.

Konuyu köşesine taşıyan Çağdaş Ertuna pandemi krizinin bir kez daha gastronominin gücünü ve ekonomiye katkısını hatırlattığını belirterek; cümlelerini şöyle sürdürdü:

“Gastronomi, ülkelerin en iyi pazarlama aracı aynı zamanda. İşte tam da bu yüzden dünya gastronomiye bu kadar önem veriyor. Biz ise ne yazık ki şimdiye kadar gastronomiyle öne çıkamadık, kendi mutfağımızı dünyaya yeterince tanıtmayı başaramadık; Türk mutfağını markalaştıramadık. Artık Türkiye’de tam 40 üniversitede Gastronomi Bölümü var. Gastronomi eğitimine ciddi bir talep oluştu ve iyi yetişen bir kesim geliyor. Masterchef biraz da bu yüzden bu kadar ilgiyle izleniyor.

Ekonomiye kaldıraç etkisi

Gastroekonominin Türkiye’nin ekonomisinde kaldıraç etkisi yapabileceğini, Türkiye’nin gastroekonomi alanında yol haritası belirlemesi gerektiğini Turizm ve Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer de sık sık hatırlatıyor. Elbette, Kültür ve Turizm Bakanlığı gastronomiyle yakından ilgileniyor, ama kim bilir belki ileride Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde de gastronomiden sorumlu bir bakan yardımcılığı görevi sadece bu konuya ayrılır.”

Sosyal Medya'da Paylaşın