Foça Balık Kurucu Ortağı Nevzat Ekiz: “Balık şiir yazmaya benziyor”

Mevsimin özel lezzetleriyle hazırlanan, Türk ve dünya mutfaklarından seçilmiş balık ile deniz ürünlerinden oluşan zengin menüsüyle dikkat çeken bir mekan: Foça Balık. Küçükyalı Sahil’de deniz güvertesinde oturuyormuş hissi veren atmosferi ile Adalar manzarası eşliğinde, deniz ürünlerinden oluşan zengin menüsüyle misafirlerin damak zevkine hitap eden mekan, balıkseverlerin vazgeçilmez adresi olarak 2003 yılından beri hizmet veriyor. Foça Balık’ın kurucu ortağı ve işletmecisi Nevzat Ekiz, FoodinLife 82’nci sayısı için menülerinden, kendilerini diğer mekanlardan nasıl farklı kıldıklarından ve gelecek planlarından bahsetti.

2003 yılında İstanbul’un Maltepe ilçesine bağlı Küçükyalı’da sahilde bulunan Foça Balık, Nevzat Ekiz tarafından kuruldu. Türk ve dünya mutfaklarından seçilmiş balık ve deniz ürünlerinden oluşan zengin bir menüye sahip olan mekan, Adalar manzarası eşliğinde misafirlerine unutulmaz lezzetler sunuyor. Foça Fish Gourmet’nin kurucu ortağı ve işletmecisi Nevzat Ekiz, devir genç kuşaklara fırsat verme devridir diyerek oğlu Yücel Ekiz ile çalışmaya başlıyor. Birçok ünlü simanın uğrak noktası olan mekan, 100’ü aşkın taze mezesi ile beraber Girit mutfağından geleneksel Türk mutfağına kadar geniş bir menüye sahip.

35 yılı aşkın tecrübe ile masalara konan lezzet

Her gün hazırlanan 50 çeşit mezenin dışında sadece ve sadece kendisine ait ara sıcak menüsünü sürekli geliştirmekte ve geleneksel lezzetleri misafirlerine sunmakta. Mevsimin en taze balıklarını bulabileceğiniz Foça Balık, bu konuyu kendisine ilke edinmiş durumda. Foça Balık’ın misafirlerine sunduğu lezzetlerden bahseden Ekiz, 35 yılı aşan tecrübesiyle birlikte balıkları bizzat kendisinin seçtiğini söylüyor ve devam ediyor, “Foça Balık’ta bulabileceğiniz balıklardan bazıları; kalkan, kırlangıç, dülger, pisi, lipsoz, eşkina, deniz levreği, tekir, barbun, lüfer, kofana, çinekop, sarıkanat.” Müşterilerin en çok tercih ettiği balığın ise özel sosuyla fırınlanan deniz levreği tandır olduğunu belirtiyor.

“Bu lezzeti bilenler sıraya giriyor, bilmeyenler ise çok şey kaçırıyor”

Foça Balık’ın diğer balık mekanlarından farkını anlatan kurucu Nevzat Ekiz, ilk özelliğin kendisinin 35 yılı aşmış tecrübesiyle başladığını söylüyor. Ekiz, “Foça’yı sadece balık olarak düşünmek olmaz. Menüsünde mevsimine göre bütün balık çeşitlerini bulunduruyor. Balık şiir yazmaya benziyor” diyor. Menüsünde şiirler yazan Ekiz, mezesini ise dünya mutfaklarından harmanlıyor. Deniz börülcesi salatası, ada börülcesi salatası, radika, ahtapot salatası gibi lezzetlere de menüde yer veren Foça Balık’ın kendine özgü menü güzelliği ise ‘Foça Lokma’ adı verilen levrek filetosuna sarılmış deniz mahsülleri yemeği. Ayrıca İspanyol yemeklerinden Paella’ya da menülerinde yer verdiklerini söyleyen Nevzat Ekiz, “Bu lezzeti bilenler sıraya giriyor, bilmeyenler ise çok şey kaçırıyor” diye konuşuyor.

Hedef: Dubai ve Karadağ

Foça Balık’ın gelecek planlarından da söz eden Ekiz, uluslararası arenaya çıkmak istediklerini belirtiyor: “Markayı ve lezzeti Dubai ve Karadağ ile tanıştırmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın