Fine dining sektöründe yenilenme çağı başladı

Dünyayı tekrar şekillendiren pandemiyle restoran sektörü varoluşsal bir krizin içerisindeyken bütün gözler değişimlere dair ipuçları için dünyanın en iyi şeflerine döndü. Pek çok restoranın çözüm yolları aradığı bu dönemde dünyanın farklı yerlerinden gelen yaratıcı çözümlerle dünyaca ünlü şefler krizi fırsatı çevirdi ve adlarını bir kez daha sektöre altın harflerle yazdı. Yepyeni konseptler, yeni iç dizaynlar, projeler ve menülerle karantina sürecinde adeta yenilenen restoranlar, misafirlerine yeni bir soluk ile hizmet vermeye çoktan başladı.

Roca kardeşlerden yeni proje 

İspanya, Vilablareix’te yer alan havadar Àgora etkinlik alanında, Roca kardeşler tarafından yaratılmış yemekler uygun fiyatlarla müşterileriyle buluşacak. 3’lünün ikonik yemeklerine yer verilecek menüye ek olarak közde taze balık ızgarası ve geleneksel yemekler gibi pek çok lezzetin servis edileceği barbekü alanıyla da misafirler adeta bir lezzet turuna çıkacak. Salı ve Cumartesi günleri arasında misafirleriyle buluşacak olan yeni projeleri, 15 gün öncesine kadar rezervasyon yapılmasına izin veren bir sistem ile hizmet verecek. 

Rene Redzepi’den Noma 3.0 

İskandinav mutfağının yaratıcılarından Rene Redzepi, dünyanın en iyi restoranları arasında yer alan restoranı Noma’nın pandemi sonrası yeni versiyonu ile öncülük etmeye devam ediyor. 2 Michelin yıldızlı Noma ile pek çok başarıya imza atan şefin yeni menüsünde ise hamburger ve şarap yer alıyor. Vejetaryen seçeneği bulunan hamburger menüsü ve piknik örtülerinin samimiyeti ile Redzepi hamburgere yeni bir anlam kazandırdı. Herkese ulaşmak için yarattığı yeni konseptini ise 6 ile 8 hafta arasında sürdürdü ve geçtiğimiz haftalarda eşsiz menüsüyle tekrar eski konseptine dönüş sağladı. 

Sergio Herman’dan 2 yeni restoran 

3 Michelin yıldızlı şef Herman’ın son projeleri olan Le Pristine Restaurant ve Le Pristine Café, karantina dönemini açılışa hazırlanmak için kullandı. Her zaman kullandığından daha farklı bir konsept vaat eden ünlü şef, çağdaş ve şık havasıyla uluslararası bir kalite yaratan etkileyici bir iç mekâna sahip bir restoran sunuyor. Le Pristine restoranının mutfağı, kapsamlı ve mükemmel uyumlu, dengeli bir şarap listesi ile benzersiz bir gelenek ve yenilik karışımı olacak. Ünlü şef Sergio’nun Zeeland kökenlerinin yansıması ise menüdeki balıklarda ve kabuklu deniz ürünlerinde hissedilebiliyor. 

Mirazur’dan yeni menü ve iç dizayn 

Dünyanın en iyi restoranı seçilen Mirazur’un şefi Mauro Colagreco ve eşi Julia Colagreco, Mirazur’un iç tasarımını değiştirerek Akdeniz’in nefes kesen manzarasına sahip restoranlarına yeni bir soluk getirdi. Sadece iç dizayn ile sınırlı kalmayan değişikliklere ek olarak biyodinamik tarımın sütunları ve ayın ve yıldızların gücü etrafında tamamen yeni bir menü yaratma fikri ortaya çıktı: Universe Mirazur. Bitkilerin ayın dönemlerine göre yetiştirildiği biyodinamik tarımın; kökler, yapraklar, meyveler ve çiçeklerden oluşan her bir evresi için oluşturulan yeni menü ile misafirler ayın ritmini hissedebilecekler. 

Massimo Buttura’dan ritmi hissettiren menü 

Dünyaca ünlü şef Massimo Bottura’nın 3 Michelin yıldızlı restoranı Osteria Francescana, yaratıcı yeni menüsü ile misafirlerine müziğin ritmini hissettiriyor. The Beatles’ın Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band albümünden ilhamını aldığı ‘With a Little Help From My Friends’ isimli yeni menüsündeki yemeklere albümdeki popüler şarkıların ismi konuldu. ‘A Day in the Life’ ve ‘Yellow Submarine’ gibi yemek isimleri olan menü, Bottura’nın karantina sırasında ekibinden albümden esinlenerek reçeteler hazırlamasını istemesi ile doğdu. 

Haftanın 7 günü Christophe Hardiquest 

Brüksel’de haftanın 4 günü Michelin deneyimini Bon Bon ile misafirlerine sunan ünlü şef Christophe Hardiquest, yeni konsepti ile her gün misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Atıldığı yeni macerada şef Hardiquest, Pazar ve Salı günleri arası haftada 3 gün Le Bon Bistro ile hizmete devam edecek. 8 yıldır ünlü şef ile çalışan Adrien Cunnac tarafından yürütülecek olan yeni bistro konsepti ile hem alanı hem de zamanı daha etkili kullanmak amaçlanıyor. Yarı zamanlı fine dining ve yarı zamanlı bistro servisi ile ünlü şef pandemi sonrası döneme hızlı bir giriş yapıyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın