Fiko Ocakbaşı Kurucuları Fikret Aydoğdu ve Uğur Aydoğdu: “Lezzetimize lezzet katan RATIONAL, bütün teknikleriyle çıtamızı yukarılara taşıyor”

Fiko Ocakbaşı 2017 yılında Fikret ve Uğur Aydoğdu kardeşler tarafından kuruluyor. İlk şubesiyle İstanbul’da ocakbaşı kültürünü lezzet ve servis kalitesiyle en iyi şekilde sunan marka, ikinci şubesini Bodrum Yalıkavak’ta hayata geçiriyor. Restorancılığın yanı sıra paket servisi, catering ve çiğ et satışıyla başarı yakalayan ve şube sayısını giderek artıran Fiko Ocakbaşı’nı Kurucuları Fikret Aydoğdu ve Uğur Aydoğdu’dan dinledik.

Fiko Ocakbaşı, ocakbaşı kültürünü modernize ederek, Akdeniz ve Anadolu mutfağını kendi mizacında yeniden tasarlayarak, fast-food kadar hızlı ama aynı zamanda da fine-dining menüsü kadar özel lezzetler ve sunumlar hazırlıyor. Kaliteli ambiyans, imza kokteyller ve üst segment şarap kavı ile “Bir Ocakbaşı’ndan Çok Daha Fazlası” mottosu ile misafirlerinin karşına çıktıklarını belirten Fikret Aydoğdu, “Yeni sezonda menümüzde bazı değişiklikler yaptık. Sunumlarımızı ve tabaklarımızı, pişirme tekniklerimizi, soslamalarımızı geliştirdik” diyor.

Aile mesleği olarak bu sektöre adım attıklarını ifade eden Uğur Aydoğdu hikâyelerinden şöyle söz ediyor: “Türk mutfağı çocukluktan gelen bir tutku bizim için. 96 yılında babamızın Adana’dan İstanbul’a gelmesiyle başlayan serüven, 2000 yılında Etiler’de açtığı restoran ile bizim de serüvenimiz haline geldi. Kardeşlerim ile beraber, babama katılarak mesleği ondan öğrendik. Daha sonra hepimiz bir alanda uzmanlaştık. O günden bugüne de mesleğimizi severek geliştirmeye ve gelişmeye devam ediyoruz.”

“Toplamda 4 şube ile yurt içinde faaliyete geçtik”

Fiko Ocakbaşı, kebap sektörü çıtasını yukarılara taşımak için ilk olarak Alaçatı’ya adım atıyor. İlk mekânı ise buradaki Fikret Usta Ocakbaşı oluyor. Kısa bir yaz sezonu denemesinin ardından, aynı hedef ile İstanbul’a geri dönen marka, yoğun bir fizibilite araştırması sonucunda, yeni evi olan Fiko Yeniköy’ü hayata geçiriyor ve ilk büyük yatırımını burada yapıyor. “Burada ilk hedefimiz ocakbaşı kültürünün lezzet ve servis kalitesini en iyi şekilde sunmaktı” diyen Fikret Aydoğdu, “Bunu başardıktan sonraki ilk sezon kendimizi Akdeniz kenarında bulduk ve Bodrum Yalıkavak’ta deniz üstünde ikinci restoranımızı açtık. Geçirdiğimiz 2 sezonun sonunda çok fazla paket servis, catering ve çiğ et satışı gerçekleştirmemizden dolayı Fiko Gurme’leri kurmak için ilk hamlemizi Poligon şubemizi açarak yaptık. Aynı sezon içinde Fiko Gurme Ataşehir’i açtık. Toplamda 4 şube ile yurtiçinde faaliyete geçtik” ifadelerini kullanıyor.

Fiko Ocakbaşı, yiyecek olarak meze, salata, ara sıcak çeşitleri, özel yapılmış taş fırınında pide çeşitleri ve lahmacunlar, tavalar, mangalda etler, günlük ve anında hazırlanan tatlılar sunuyor. İçecek menüsünde ise; alkolsüz içecekler, yüksek alkollü içecekler, kokteyller ve kavıyla şaraplarını sunuyor. Yeni sezonda Fiko Ocakbaşı’ndaki yeniliklerden söz eden Uğur Aydoğdu, “Yemeklerimizin orijinal tadını bozmadan daha iyi bir lezzete ulaşmamıza olanak sağlayacak ve misafirlerimizi şaşırtacak hamlelerimiz oldu” açıklamalarında bulunuyor.

“Her alanda kaliteyi aramayı kendimize ilke edindik”

“Klasik bir Ocakbaşı restoranı olma fikrinden hiçbir zaman hoşlanmadık ve hep daha fazlası olmak için çabaladık” diyen Fikret Aydoğdu sözlerine şöyle devam ediyor: “Sunduğumuz lezzetlerden, hizmetlerden tutun da seçtiğimiz müziklere kadar her alanda kaliteyi aramayı kendimize ilke edindik. Müşteri odaklı bir yaklaşım izleyerek, misafirlerimizin güvenini kazanmayı, dostluk ve samimiyet kurmayı amaçladık. Fiko ismi de oradan geliyor zaten. Restoranımıza gelen misafirlerim ve dostlarım, samimiyetlerinden bana hep Fiko diye hitap ederdi. Böylelikle de Fiko doğmuş oldu.”

“RATIONAL birçok ürünümüzü en iyi şekilde pişirmemize olanak sağladı”

RATIONAL ile tanışıklıklarından da söz eden Uğur Aydoğdu, “En son hamlemiz olan mutfak dizaynımızda artık alışılagelmişin dışına çıkmak istiyorduk. Bu noktada da RATIONAL ile yollarımız kesişti. RATIONAL bize mutfakta kullanım kolaylığı sağlarken, birçok ürünümüzü de en iyi şekilde pişirmemize ve sunmamıza olanak sağladı. Lezzetimize lezzet katıp, misafirlerimizin damak tadına layık olabilmek için yeterli bütün teknikleri ve daha fazlasını kullanabildiğimiz RATIONAL, bu yolda bizi yalnız bırakmayarak, çıtamızı bir seviye daha yukarı taşımış oldu” diyor.

“Katar ve Azerbaycan’da şubelerimiz açılıyor”

Kuruldukları günden bu yana, en büyük hedeflerinin dünya çapında Türk mutfağının ve ocakbaşı kültürünün tanınmasını sağlamak olduğunun altını çizen Fikret ve Uğur Aydoğdu kardeşler sözlerini şöyle noktalıyor: “2025 yılında 25 şube açıp dünyanın her yerinde özel lezzetlerimizi sunmak gibi bir planımız var. Çok kısa bir zaman sonra Katar ve Azerbaycan’da şubelerimiz açılıyor.”

Sosyal Medya'da Paylaşın