Dünyaya nam salan Japon lezzeti suşinin Tokyo’daki en iyi adresleri!

Dünyaya nam salan Japon lezzeti: Suşi İlk olarak 4. yüzyılda Güneydoğu Asya’da deniz ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için bir yemek yöntemi olarak ortaya çıkan ve 8. yüzyılda Japonya topraklarına giriş yapan suşi, Japon mutfağının en eski ve en bilindik lezzeti olarak günümüze kadar geliyor. Biz de dünyayı kasıp kavuran bu lezzeti, en meşhur yeri olan Tokyo’da yiyebileceğiniz mekânları sizler için araştırdık.

Sukiyabashi Jiro

Michelin Rehberi’nden üç yıldız almış dünyadaki ilk suşi restoranı olan ve dünyaca ünlü suşi ustası Jiro Ono tarafından işletilen Sukiyabashi Jiro, Tokyo’nun merkezinde yer alıyor. Geleneksel suşiyi günümüze kadar devam ettiren restoran, Jiro Ono ve oğlu Yoshikazu Ono tarafından işletiliyor.

Sushi Hirose

Tokyo’da 30 binin üzerinde suşi restoranı olmasına rağmen, ton balığını menüden uzak tutan suşiciler bir elin parmaklarını geçmiyor. Sushi Hirose şefi Ryuji Hirose, sadece diğer balık türleri ile çalıştığını vurguluyor. Balıkları yosuna saran ve sirke içinde marine ederek kendisine özgü suşilerini sunan Sushi Hirose, alışılmadık suşi tadını denemek isteyenler için ideal bir seçim.

Kizushi

Japon halkının çoğu için suşi, Tokyo’yla değil, daha çok şehrin orijinal adı olan Edo ile ilişkilendirilir. Siz de 17. ve 19. yüzyıllar arasındaki Edo dönemi suşilerini ve o dönemin ambiyansını hissetmek istiyorsanız mutlaka Kizushi’ye uğramalısınız. Klasik suşiler yapan Kizushi, ‘trendi yakalamak yerine geleneğin derinliklerine inmeyi’ tercih ediyor.

Sushi Yoshitake

Üç Michelin yıldızlı Sushi Yoshitake’de suşi yemek, gelenekçileri memnun etmek için yeterince özellik içerse de restoranın şefi Yoshitake, suşilerine birkaç yaratıcı dokunuş ile misafirlerini modern kaliteli yemeğin doruğuna ulaştırmaktan da geri kalmıyor. Her parça suşi, usta şefin harika dokunuşu, yaratıcılığı ile mevsimlik taze malzemelerden yapılıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın