Dünyanın “bilinen en eski viskisi” müzayedede satıldı

Bilinen en eski viski olduğuna inanılan 18. yüzyıldan kalma bir şişe Bourbon, açık artırmada 137.500 dolara satıldı. Bu rakam, tahmin edilen satış fiyatının dört katından fazla.

Dünyanın en eski viskisi olduğuna inanılan Old Ingledew viski şişesi, Skinner Auctioneers’ın June Rare Spirits çevrimiçi müzayedesinde satıldı. 137.500 dolara satılan ‘en eski’ viskiyi New York’taki The Morgan Library & Museum satın aldı. Geçmişte viskinin ünlü finansör John Pierpont Morgan tarafından Gürcistan ziyareti sırasında edinildiği bildirildi.

Georgia Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve daha sonra Glasgow Üniversitesi tarafından değerlendirilen karbon analizine göre, viskinin 1763 ve 1803 yılları arasında Devrim Savaşı ve Viski İsyanı dönemleri arasında damıtılmış olma olasılığının %53 olduğu sonucuna varıldı. O dönemde alkollü içkilerin fıçıda yıllandırıldıktan sonra büyük cam damacanalarda saklanmasının yaygın bir uygulama olduğunu söyleyen yetkililer, şişenin 1840-70 dönemindeki cam üretimiyle uyumlu olduğunu söyledi.

Guinness Dünya Rekorları’na göre, dünyanın bilinen en eski viskisi, 1847’de damıtılan ve Los Angeles’ta Adam Herz’e ait olan bir şişe Baker’s Pure Rye Whisky’dir. Old Ingledew şişesinin JP Morgan’ın oğlu Jack Morgan tarafından 1940’ların başında Washington siyasi elit üyelerine verilen üç şişeden biri olduğuna inanılıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın