Dünyadaki Michelin yıldızlı restoranların %59’u kapalı

Michelin Rehberi, dünyadaki Michelin yıldızlı restoranların ne kadarının açık olduğunu haftalık olarak kaydeden bir sistem geliştirdi. Yılın 10’uncu haftasından başlayarak her hafta belirli kriterlere göre açık olan restoranların yüzdelik oranını kaydeden tabloda, yılın son haftasına girerken Michelin yıldızlı restoranların %59’u kapalı. 

Uluslararası Michelin Rehberi direktörü Gwendal Poullennec, tablonun yayınlandığı tarihteki açıklamasında, “Bu barometre ile ekosistemimizdekilere bilgi vermek ve farkındalık kazandırmak için global gastronominin nabzını tutmayı amaçlıyoruz. Kanıt niteliğindeki bu barometrenin, ekonomik bağlamda restoran kapılarının çok daha ötesine geçmiş bir sektöre ışık tutacağını umuyoruz” dedi.

Yılın sonuna yaklaşırken, 51. haftanın rakamlarında az miktarda artış gösteren tabloya göre Güney Avrupa’da açık restoranların oranı %35’ten %51’e çıkarken Kuzey Avrupa oranları, alınan yeni önlemler dolayısıyla %14’e düştü. Kuzey Amerika’da ise önceki hafta %36 olarak kaydedilen açık restoran oranı %12’yi gördü. En fazla açık restorana ev sahipliği yapan Asya kıtasında Michelin yıldızlı restoranların %98’i açık.

Sosyal Medya'da Paylaşın