Dünyada en çok vegan ve vejetaryen dostu Michelin yıldızlı restoran Londra’da!

Dünya nüfusunun şimdilik küçük bir kısmı vegan ve vejeteryan beslenmeyi tercih etse de kaliteli yemek dünyasında alternatif beslenme popülerliğini günden güne artırıyor. Sweet Inn’in yeni araştırması, hangi şehir ve ülkelerde en fazla vegan ve vejetaryen dostu Michelin yıldızlı restoranlar olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, birinci sırada Londra var.

Michelin yıldızı alan ilk vegan restoran, Bordeaux yakınlarındaki Ares kasabasında yer alan ONA oldu. Ocak 2021’de şef Clair Vallée ve ekibinin sahip olduğu bu onurun ardından 14 vegan ve vejetaryen restoran daha Michelin yıldızı almaya hak kazandı. Tamamen et tüketimini durdurmasa da menüsünde vegan ve vejetaryen dostu lezzetlere yer veren Michelin yıldızlı restoranlar da bu akımı destekliyor. Araştırmaya göre Londra, 31 restoran ile bu beslenmeyi en fazla destekleyen şehir olarak öne çıkıyor. Ikoyi, La Chapelle, Pollen Street Social, Texture, Trinity, Yauatcha ve Social Eating House gibi restoranların da aralarında bulunduğu liste Londra’yı dünyada tüm şehirlerden daha fazla vegan ve vejetaryen dostu yapıyor.

Londra’nın şehir olarak birinci sırada olmasına karşın, Birleşik Krallık ülke olarak listenin zirvesinde değil. Ülke genelinde 73 etsiz konaklama restoranı bulunuyor. Fransa ise, 145 restoran ile ülke genelinde liderliği elinde bulunduruyor. İşte listede yer alan diğer şehir ve ülkeler:

En çok vegan ve vejetaryen dostu Michelin yıldızlı restorana sahip ilk beş şehir;

Londra: 31

Hong Kong: 21

Paris: 18

Amsterdam, Shanghai, New York: 10

Berlin: 8

En çok vegan ve vejetaryen dostu Michelin yıldızlı restorana sahip ilk beş ülke;

Fransa: 145

Birleşik Krallık: 73

Almanya: 63

Hollanda: 62

İtalya: 44

Sosyal Medya'da Paylaşın