Dondurmacci Kurucusu Ersin Peya: “Dondurma yapımında doğal ve yerel ürün kullanıyoruz”

Dondurmacci, serüvenine 2010 yılında küçük bir imalathane ve Caddebostan’da bir dükkân ile başladı. Bugün 10’uncu yılını deviren marka, İstanbul ve Güney’de en kaliteli otel ve restoranlara ürün tedarikinde bulunmaya devam ediyor. Nişantaşı, Etiler ve Göktürk’te 3 şubesi olan, özel organizasyonlara özel ürünler geliştiren Dondurmacci’yi Kurucusu Ersin Peya’dan dinledik.

Dondurmacci’nin hedef kitlesi elbette dondurma seven; 7’den 70’e herkesi kapsıyor. Özellikle doğal ve sağlıklı gıda arayışında olanlar için ise adeta biçilmiş kaftan. Ersin Peya, damak tadı gelişmiş, farklı tatlar arayan, yeni lezzetlere açık kitleler, özel ve butik üretim arayışında olan herkese hitap ettiklerini belirterek, “Farklı lezzetler sunma arayışında olan şeflerimize, restoran, cafe ve otellere de hitap ediyoruz. Ayrıca özel lansman ve organizasyonlarda günün konusu olacak ürünleri geliştirerek katkıda bulunuyoruz. Örneğin zeytinyağı konferanslarında, şarap üreticilerinin lansmanlarında, bağlardan gelen üzümlerle ve zeytinyağlarıyla ürettiğimiz özel dondurma ve sorbelerimizle katkıda bulunmak en büyük zevkimiz” diyor.

“Dondurma tamamen amatör bir tutku olarak başladı”

ODTÜ mezunu olan başarılı isim, iş hayatına tekstil sektöründe başlıyor ve 1994 yılında dondurma işinde de ortağı olan Kaya Özgül ile kendi tekstil şirketini kuruyor. 2010 yılında ise tutkunu olduğu dondurma sektörüne giriş yapıyor ve “Dondurmacci” markasını hayata geçiriyor. Peya bu süreci şu sözlerle anlatıyor: “Dondurma markanın oluşumundan önce benim için tamamen amatör bir tutku olarak başladı. Çocukluğumda yediğim hafızamda kalan o doğal lezzetleri tekrar tadabilme arzusu ile çalışmalara evde başladım, teorik okuma, araştırmalar ve İtalya’da gördüğüm kurslar sonrasında ki bu süreç 5-6 yıllık bir zaman dilimidir, dondurma sektörüne girmeye karar verdim.”

“Üretimimizde gıda renklendiricileri kullanmıyoruz”

Dondurmacci’de ana ürünler elbette dondurma ve sorbeler. Ersin Peya, Türkiye’de ilk Stevialı Light dondurmayı kendilerinin yapmış olduğunu ifade ederek, “Ürünlerimizin tüm girdilerini ara ürünleri tedarik ederek kendimiz kullanıma hazırlıyoruz. Üretimimizde gıda renklendiricileri, gıda aromalar, glikoz şurubu, kimyasal yapı geliştiriciler kullanmıyoruz. Kullandığımız yemiş, kuruyemiş, meyve, bitkileri kendimiz işleyerek dondurmada kullanacak hale getiriyoruz. Buna kıvam artırıcı ürünlerimiz de dahil. Dondurma ve sorbelerin yanında kahvaltılık ve atıştırmalık granola ve manda sütü ile yaptığımız kazandibi tatlılarımız da tamamen doğal girdilerle tarafımızdan üretiliyor” diyor.

“Mevsimsel ürünlere bağlı kalıyoruz”

Dondurmacci’de üretim tesisinde en dikkat edilen konu hijyen ve takip edilebilirlik. Bu nedenle kurulan HACCP sistemi ISO 22000 ile ve bulutta kayıt sağlayan digital hijyen kontrol ve takip sistemi ile hijyen ve takipte sürdürülebilirlik sağlanıyor. “Bu sistem üretim ile ilgili tüm girdi, stok ve süreçlerimizin kayıtlarını digital ortamda tutmakta ve geriye dönük takibi sağlanmaktadır” diyen Ersin Peya, “Kapasitemiz günlük 300 kg ve artizanal üretime uygundur. Birçok üretim sürecimiz manuel olduğu için kapasitemizi miktar ve kalite dengesini koruyarak artırmak en önemli hedeflerimizden. Üretimde doğal ve taze ürünler kullanmamız nedeniyle mevsimsel ürünlere bağlı kalıyoruz” diyor.

“Bize ilham olan her üründen üretim yapıyoruz”

Dondurmacci, şeflerin talep ettiği değişik ve özel ürünleri geliştirerek farkını ortaya koyuyor. Menengiçli, lavantalı, ıtırlı, akasyalı, kombuçalı, bozalı bergamotlu dondurmalar ise bunlara birer örnek. Peya, üretim süreçlerinin tamamen kendi kontrollerinde olduğundan dolayı oldukça esnek ve yaratıcı çözümler sunduklarını belirterek, “Belki de en önemli özelliklerimizden biri doğal ve yerel ürünler kullanarak oldukça değişik ürün geliştirme yeteneğimiz. Bize ilham olan, yenebilecek, mevsimsel ve lezzeti uygun birçok gıda ürününden geliştirme yapıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“En büyük hedeflerimizden biri sürdürülebilirliği devam ettirmek”

Geleceğe yönelik en büyük amaç ve arzularının; ekonomik büyümenin yanında, çalışanlarla beraber, çevre dostu, sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde bir üretim ve satış düzeni kurabilmek olduğunu belirten Peya son olarak şunları söylüyor: “Günümüz koşullarında ve bizim ölçeğimizde bunun hemen gerçekleşebilmesi yakın görünmese bile bugünden düşünmeye başlamak ve küçük de olsa bir iki adım atarak bu hedefe yönelmek en önemli amaçlarımızdandır.”

Sosyal Medya'da Paylaşın