Cumbalı konaklar turizme kazandırılıyor!

Bilecik Osmaneli’de kerpiç, taş ve ahşap kullanılarak inşa edilen cumbalı konaklar, yeniden restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Bilecik Osmaneli Belediyesi sağladığı destekler ve hibelerle yapmış olduğu Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Kültür Turizm Bakanlığı projeleriyle Osmaneli konaklarını restore etmeyi sürdürüyor.

Sözcü’den Kemal Altan’ın haberine göre, 150’si tarihi tescilli 500’e yakın konağın bulunduğu Osmaneli’nde 18. yüzyılda çıkan yangın sonucu büyük hasar gören Aya Yorgi Kilisesi de 2021 yılında restorasyonu yapılarak Kültür Merkezi ve Müze olarak kullanılacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Osmaneli Konakları, Karabük Safranbolu, Ankara Beypazarı ve Eskişehir Odunpazarı Evleri gibi çok önemli bir yere sahip olacak.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, göreve geldiği günden bugüne, kurdukları restorasyon ekipleri ile gece gündüz çalışarak tarihi konakları ayağa kaldırdıklarını ve geçmişin güzel görünümüne kavuşturduklarını söyledi. Yeniden restore edilen Osmanlı, Selçuklu, Roma gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış kerpiç, taş ve ahşap kullanılarak inşa edilen 2-3 katlı, cumbalı tarihi konaklar, otel, kafeterya ve müze olarak hizmet verecek. Bölge aynı zamanda doğal fotoğraf stüdyosu olarak da kullanılacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın